Ця книжка з’явилася вже після початку російсько-української війни. Знаний історик Карл Шльоґель підштовхує дослідників до того, щоб вивчати радянський період як такий, що й досі впливає на сучасність. Автор підсумовує, чому археологія радянської культури важлива як із наукової точки зору, так і з політичної.
У книзі Карл Шльоґель витягує на світ підзабуті маркери повсякденного життя радянської доби: черга, комунальна квартира, паради та демонстрації, пакувальний папір, дефіцит, пальма у вестибулях міністерств, голос диктора Левітана, інтимно-ресторанне звучання естради… Автор, не обтяжений тягарем наївної ностальгії за «світлим минулим», розкриває безґлуздість і небезпеку, приховані за цими явищами: стирання межі між приватним і публічним, справжнім і підставним, людяним і нав’язаним системою. Тривалий час на них не звертали увагу, насправді ж вони допомагають поєднати різні грані радянської реальності, її знакові моменти і буденність. Зрештою, аналіз радянського повсякдення має для автора ще одну мету: «Нас цікавить не лише те, чим було російське ХХ століття, але ми хотіли б перш за все отримати інформацію чи принаймні якісь свідчення про актуальний стан справ у сучасній Росії».
Придбати книгу можна тут.
NewLib про автора і книгу:

Минуле, що стало історією: Карл Шльоґель про «радянську цивілізацію»
Для Карла Шльоґеля, автора книги «Археологія комунізму», важливими є перш за все не спогади, а реконструкція історичних обставин, ситуацій, фактів та подій у часовому зрізі,

Карл Шльоґель
Німецький історик та журналіст. Спеціалізується на історії Східної Європи. Wikipedia-w Link