Як попри всі негаразди, поразки й сумний життєвий досвід зберегти свою індивідуальність? Як, хай і не уникнувши всіх помилок, помилятися трохи менше завтра? Нехай істина й прихована надійно від наших очей, утім, ми можемо спробувати наблизитись до неї, виробивши для себе певні правила.
Про ці правила розповідає у своїй книзі «У пошуках Людини. Homo emoticus» українська письменниця Віра Валлє. Декому вони можуть здатися занадто простими, але час від часу варто нагадувати собі при звичайні речі, котрі допомагають нам зберігти внутрішній стрижень і залишатися собою, збагачуючи водночас життєвий досвід подоланням нових викликів.
Отже, сім цінних порад від Віри Валлє.
***
- Залишайтеся собою. Як би не склалося ваше життя, не втрачайте віри в себе. Нехай сумний досвід розчарувань не позбавить вас здатності відчувати, довіряти й любити. Пам’ятайте, кожна неприємність — безцінна з огляду на розвиток особистості, адже є новим досвідом, що дозволяє нам ставати кращими, утверджувати власне «я».
- Визнавайте свої помилки. Здатність і готовність щиро визнавати свої помилки є якістю, притаманною чесним та сильним. Не помиляються тільки лицеміри й ті, хто нічого не робить. Визнавати власні помилки важливо. Кожна криза, у якій ми опиняємося, — це чудова нагода для особистої рефлексії: проаналізувати свої помилки й винести з них урок.
- Нічого не бійтеся. Страх обмежує можливості. Всім страшно, не всі вміють налякати власний страх. Нехай вас не лякає страх, лякати має його домінування над вами. Найкращий порятунок від страху — здобути контроль над ним, розділити свою відповідальність за нього.
- Будьте вибагливими до оточення. Не варто витрачати час на людей, які ставлять під сумнів вашу свободу. Оточуйте себе тими, хто поважає, цінує, любить вас, а також тими, за кого ви розділяєте відповідальність. Уникайте тих, хто не належить до таких людей.
- Вчасно піти — це мистецтво. Не розтрачуйте себе на мотлох: людей, які вас ображають; справи, не варті вашого часу; емоції, у яких ви застрягаєте; роботу, яка пригнічує вашу індивідуальність. Не витрачайте сили на те, що не приносить вам задоволення і ставить під сумнів вашу свободу. Завжди будьте готові попрощатися з мотлохом. Для того, щоб перейти на новий рівень пізнання, необхідно вміти ставити крапку.
- Дозволяйте собі радіти й тужити. Радійте, коли радісно; сумуйте, коли сумно. Переживання всіх емоцій однаково важливе. Зі смутком приходить досвід. З радістю — винагорода. Кожна емоція є цінною формою життя.
- Не розмінюйте себе на негативні речі. Вчинки інших людей — це їхня справа. Ваша реакція на них — ваш вибір. Та обставина, що хтось повів себе з вами не найкращим чином, не означає, що ви маєте поводитися відповідно. Тримайте рівень: не залишайте місця заздрощам, ревнощам, помсті та іншим негативним речам. Вони не варті ваших сил і вашого часу. Біль і гнів мине, а наслідки ваших вчинків відгукнуться похибкою вашої індивідуальності. Пробачте тому, хто образив, не зрозумів, не прийняв. За будь-яких обставин залишайтеся конструктивними.
с. 280.