Як справлятися з самотністю? П’ять порад норвезького письменника

Продовжуємо знайомство з книгою Ларса Свендсена «Філософія самотності», де автор намагається з’ясувати, чим є самотність, хто зазнає цього почуття, з яких причин воно виникає і яким є ставлення людини та суспільства до цього явища.

Автор звертає увагу на те, що в самотності ми відчуваємо себе не лише відірваними від інших, а й відокремленими від себе. Це почуття може пригнічувати та гальмувати розвиток особистості, оскільки неможливо стати в повному сенсі людиною, коли ти сам по собі. Разом із тим людині природно час від часу почуватися самотньою. На думку філософа, ми маємо сприймати самотність як невід’ємну частину нашої емоційної системи захисту.

Про двозначність самотності, її зміст і страх, пов’язаний з цим почуттям, який треба долати, про вміння справлятися з самотністю, беручи за неї відповідальність – наша добірка цитат від норвезького мислителя.

***

Відчувати самотність може лише та людина, яка здатна на дружбу і любов. З іншого боку, також буде доречним твердження, що лише та особа, якій властива здатність відчувати самотність, може любити або бути комусь другом.

с. 98.

Страх самотності фундаментальніший за любов до інших, і цей страх потрібно долати, якщо людина прагне досягнути щасливого життя.

с. 149.

Між твоїм сприйняттям самого себе і тим, як сприймають тебе інші, завжди буде прогалина, і це слід усвідомлювати. У своїх думках і своєму досвіді ти присутній так, як ніколи не зможе бути присутньою жодна інша людина. У цьому й полягає самотність…

с. 178.

Люди прагнуть самотності не лише заради свободи від інших, а й для себе – щоб мати свободу вирішувати, що робити і куди спрямувати думку.

с. 161.

Можна зменшити самотність, навчившись відпочивати в собі, не залежати так сильно від визнання інших і водночас прагнути присутності інших і відкривати себе для них, однак самотність однаково час від часу нагадуватиме про себе. За цю самотність ти повинен брати на себе відповідальність. Бо все-таки це твоя самотність.

с. 181.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *