Людина створена для того, щоб думати: ТОП-5 міркувань Блеза Паскаля

Що ми знаємо про людину та її природу? Для чого її створено? У чому полягає велич людської душі?.. Кожен із нас колись замислювався над цими екзистенційними питаннями.

На ці питання також намагалися дати відповідь багато мислителів різних країн та епох. Серед них значне місце посідає видатний французький філософ, вчений і письменник Блез Паскаль.

Декілька цікавих фактів із його біографії:

  • Паскаль є засновником сучасної теорії ймовірностей;
  • зробив ртутний барометр і вперше виміряв атмосферний тиск;
  • винайшов звичайну тачку – пристрій знайомий всім: дві ручки і колесо;
  • сформулював закон Паскаля, винайшов перший цифровий калькулятор, але його виготовлення було занадто дорогим, і він ніколи не використовувався;
  • у 20 років винайшов рахункову машину, яка дозволяла складати шестизначні числа в десятковій системі числення;
  • під час проведення експериментів з гідростатики, розробив і винайшов шприц.

Паскаль вважав людину трагічною і крихкою істотою, що знаходиться між двома безоднями – нескінченністю і нікчемністю (людина – “мислячий очерет”). Ось п’ять думок цього славетного мислителя про людину із книги «Думки».

***

Дві речі навчають людину про всю її природу: інстинкт і досвід.

с. 45.

Людина нескінченно перевищує людину, і без допомоги віри вона була б незбагненна сама собі. Бо хто не бачить, що без пізнання цього подвійного природного становища ми були б у нездоланному невіданні щодо істини своєї природи.

с. 48.

Людина є тільки тростина, найслабша у природі, але це тростина, що мислить. Щоб її розчавити, не треба озброюватися цілому всесвітові: одного випару, однієї краплі води досить, щоб її вбити. Але якби навіть усесвіт її розчавив, людина була б усе ж чимсь значно шляхетнішим ніж те, що її вбиває, бо вона знає, що вмирає, і знає про ту перевагу, яку всесвіт має над нею. Всесвіт же про це не знає нічого.

с. 80.

Ми маємо таку величну ідею людської душі, що не можемо стерпіти, коли її зневажають і коли якась душа не шанує нас. І у цій ось пошані полягає все щастя людей.

с. 136.

Людина видимо створена для того, щоб думати. У цьому вся її гідність і вся її достойність; а весь її обов’язок у тому, щоб думати, як слід. Але порядок думки такий, аби починати з себе і свого Творця, і своєї мети.

с. 233.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *