П’ять ідей теології визволення від Анатолія Денисенко

Одним із сучасних християнських рухів є теологія визволення: цей рух виник у Латинській Америці та передбачає участь Церкви в боротьбі з бідністю і несправедливістю та інших соціально-політичних процесах. Особливістю цього руху є те, що теологія визволення пов’язана більше з практикою, ніж теорією.

Автор книги «Теологія визволення: ідеї, критика, перспективи» Анатолій Денисенко пропонує українській християнській спільноті проаналізувати досвід теології визволення та актуалізувати на практиці ідеї, які могли б, на думку автора, допомогти Церкві вирішити певні соціальні проблеми українського суспільства. Автор проводить паралелі між ситуацією, у якій перебувала Латинська Америка в ХХ столітті, й Україною ХХІ століття, прагнучи показати, що ідеї теології визволення мають певне універсальне значення.

Бібліотека NewLib підібрала із книги українського філософа і богослова п’ять цікавих ідей теології визволення, які розкривають головні аспекти цього руху.


Надія є причиною того, що ми не можемо змиритися з дійсністю, що між нами і нею не виникає гармонії. Надія перетворює християнську спільноту в свого роду оплот постійної турботи в людських суспільствах, які прагнуть до стабільності в межах «людських градів». Вона робить християнську спільноту джерелом нових імпульсів для здійснення права, свободи та гуманності в світлі того обіцяного майбутнього, яке має прийти.

с. 60.

Є сумніви стосовно того, що будь-яка релігійна партія чи церковна деномінація може встановити світовий соціалізм чи демократію, але не слід сумніватися у тому, що християни повинні боротися за мир, справедливість і свободу в тих країнах, де вони проживають.

с. 157.

Різниця між марксизмом та християнством полягає в тому, що марксизм як свою кінцеву перспективу бачить соціалістичне суспільство, збудоване революційним зусиллям робітничого класу, християнство ж є реалізацією Царства Божого, яке постає за допомогою християнських спільнот.

с. 89.

Істинна єдність проявляється тоді, коли Церква займає конкретну позицію не тільки в служінні один одному, але й у служінні цьому світу.

с. 155.

Відчуття солідарності з пригнобленими та бідними, а також відданість загальноприйнятим ідеям визволення просто не може залишити осторонь тих, хто серйозно ставиться до християнської віри та моралі. Зважаючи на те, що основоположними правами людини, які притаманні цивілізованому суспільству, є право на життя, право на свободу думки, свобода слова, свобода вільного волевиявлення, свобода пересування тощо, кожний християнин має докласти максимум зусиль для реалізації волі Божої на землі в соціальному, економічному та політичному вимірах.

с. 160.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *