14 січня – день свята Обрізання Господнього, а також пам’яті святителів – Василія Великого (IV ст.) та Петра Могили (XVII ст.).
Щороку через вісім днів після Різдва православні віруючі відзначають Обрізання Господнє. Свято пов’язане з подією, описаною в Євангелії: через вісім днів після народження маленького Ісуса батьки принесли Його в храм, щоб виконати обряд обрізання за місцевими традиціями. У ті часи обрізання було прообразом хрещення для прийняття дитини в християнство.
Про постать святого Василія знають церковні діячі, йому завдячують монашество Сходу та Заходу, а догматичні твори святителя вивчають богослови. Та найважливіше – він став прикладом для всіх християн, як можна наслідувати Христа, прямуючи дорогою святості.

Ось кілька мудрих цитат Василія Великого:
Добре діло, що його розтрублюємо, не має вартості для будуючого життя і кінчається на людських похвалах.
Піст заносить молитву до неба, немов крилами стає для неї до лету вгору. Піст — це приріст домів, мати здоров’я, виховник молоді, окраса старців, добрий товариш подорожніх, вірний друг дому для супругів.
Ні нащо ти трудишся, картаючи своє тіло, коли не милосердишся над чужою нуждою.
Святителя Василія Великого Слово про піст.
Ім’я Василія Великого мали за честь брати великі правителі цього світу. Зокрема, Володимир Мономах, князь Русі, у хрещенні отримав ім’я Василія. «Повчання дітям» — напутнє слово Мономаха до своїх нащадків — містить мудрі поради й до всіх нас, сучасних українців: «От так і Василій навчав, …, мати душу чисту й незаплямовану, …, розмову лагідну.., премудрих слухать, старшим коритися, з рівними і меншими в любові бути,— розмовляти без лукавства, а розуміти багато; не лютитися словом, не хулити мовою…Не ухилятися наставляти падких до влади, ні в що ставити, що від усіх честь. Коли ж хтось із вас може іншим корисне зробити, від Бога на віддяку і насолодження вічними благами — хай надіється» (Повчання [Володимира Мономаха за Лаврентіївським літописом 1377 р.])
Петро Могила походив зі старовинного молдавського боярського православного роду. Початкову освіту здобув у Львові, а потім навчався в кращих європейських університетах в Польщі, Голландії та Парижі.

Цікаві факти з життя Петра Могили:
- вільно володів грецькою, латинською мовами;
- брав участь у Хотинській битві 1621 року;
- у 30 років стає архімандритом Печерської лаври;
- займався видавничою справою – за п’ять з половиною років із друкарні Печерської лаври вийшло понад 15 видань. Також він видав власні праці, перекладені з грецької мови;
- заснував Києво-Могилянський колегіум – перший православний університет, створений за зразком вищих західноєвропейських шкіл, який утримувався за рахунок Петра Могили;
- виступав проти закриття та руйнації церков та духовних установ. Своїм коштом відреставрував багато церков;
- найвідоміша праця Петра Могили – «Літос» та «Требник»;
- мав найбільшу та найкращу бібліотеку у Польській державі;
- перед смертю Петро Могила склав заповіт, згідно з яким більша частина майна та бібліотека мали перейти школі, яку він заснував.
Більше про сьогоднішні свята ви можете дізнатись із січневого тому збірки «Житія святих» ієромонаха Макарія з монастиря Симонопетра.