УГКЦ — символ перемоги над насильством, а NewLib — продовження справи Йосипа Сліпого. Представники ДЕСС виступили на конференції про ”Львівський собор”

Україна відбулася, а насильство не має нині остаточного слова — про це наголосила Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Олена Богдан під час наукової конференції, присвяченої сучасному осмисленню ”Львівського собору” 1946 року (4-5 березня 2021 р.).

«Для мене Україна — це насамперед символ того, що можна вистояти, повстати, відродити історичну справедливість. Саме таким символом стала, зокрема в Україні, й Греко-католицька церква. Те, крізь що вона пройшла, вражає стійкістю духу. Це потужний сигнал того, що «насильство не має остаточного слова», — зазначила Олена Богдан.

Голова ДЕСС наголосила, що попри всі переслідування української ідентичності, катування і смерть просто тому, що хтось почувався українцем, бажав розмовляти українською і творити свою культуру, Україна все одно відбулася: «На сьогоднішній день ми виборюємо, і дуже успішно, своє право бути собою з повагою до гідності іншого».

Консультант ДЕСС Костянтин Сігов нагадав присутнім, що ще п’ять років тому ініціативна група православних вірян та священників на чолі з французьким істориком та богословом Антуаном Аржаковським склала й підписала лист, в якому закликала церковне священноначалля визнати недійсними трагічні рішення Львівського псевдособору 1946 року і наполягала на дійсності свідків правди. Одним з них, зокрема, є Патріарх УГКЦ Йосип Сліпий. Він нагадав факти біографії ієрарха.

«Після звільнення з ГУЛАГу Йосип Сліпий з’являється в Римі на ІІ Ватиканському соборі. Перше, що робить Йосип Сліпий, — засновує Український католицький університет. Він будує собор Святої Софії в Римі і починає формувати духовну бібліотеку, друкує книги».

Те, що сьогодні робить проєкт Нової бібліотеки Софії-Мудрості — це продовження, трансляція тієї духовної бібліотеки, яка теж несе ім’я Софії, зазначив пан Костянтин. Він також наголосив, що очищення пам’яті про трагічні події у Львові є стратегічним питанням. І залежить воно «від зцілення нашого словника та наближення до правди».

***

5 березня Голова ДЕСС виступила з вітальним словом на відкритті виставки, присвяченої 75-й річниці т. зв. Львівського собору, який оголосив про «ліквідацію» Української греко-католицької церкви шляхом її «возз’єднання» з Російською православною церквою: «Це дуже сумні роковини, бо ми знаємо, як були понівечені життя багатьох людей у цьому рішенні і в цьому неправдивому зібранні, яке відбулося в 1946 році у Львові. Але сьогодні в Україні люди різних віросповідань засвідчують правду про те, що відбулося в той рік. Сьогоднішні покоління не винні в тому, що відбулося, але ми відповідальні — за те, щоб згадати, щоб визнати, щоб сказати, що правда має значення».

Від визнання цього факту, зазначила Голова ДЕСС, залежить наше сьогодення та майбутнє.

Олег Турій, Блаженніший Святослав та Олена Богдан на відкритті виставки,
присвяченої 75-річчю ”Львівського собору”

Конференцію приурочено до 75-х роковин Львівського псевдособору (8-10 березня 1946 року), на якому було проголошено «возз’єднання» греко-католиків Галицької митрополії з РПЦ. 

В обговоренні теми взяли участь представники державної влади, церковних структур та науковці.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *