Україна відбулася, а насильство не має нині остаточного слова — про це наголосила Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Олена Богдан під час наукової конференції, присвяченої сучасному осмисленню ”Львівського собору” 1946 року (4-5 березня 2021 р.).
«Для мене Україна — це насамперед символ того, що можна вистояти, повстати, відродити історичну справедливість. Саме таким символом стала, зокрема в Україні, й Греко-католицька церква. Те, крізь що вона пройшла, вражає стійкістю духу. Це потужний сигнал того, що «насильство не має остаточного слова», — зазначила Олена Богдан.
Голова ДЕСС наголосила, що попри всі переслідування української ідентичності, катування і смерть просто тому, що хтось почувався українцем, бажав розмовляти українською і творити свою культуру, Україна все одно відбулася: «На сьогоднішній день ми виборюємо, і дуже успішно, своє право бути собою з повагою до гідності іншого».
Консультант ДЕСС Костянтин Сігов нагадав присутнім, що ще п’ять років тому ініціативна група православних вірян та священників на чолі з французьким істориком та богословом Антуаном Аржаковським склала й підписала лист, в якому закликала церковне священноначалля визнати недійсними трагічні рішення Львівського псевдособору 1946 року і наполягала на дійсності свідків правди. Одним з них, зокрема, є Патріарх УГКЦ Йосип Сліпий. Він нагадав факти біографії ієрарха.
«Після звільнення з ГУЛАГу Йосип Сліпий з’являється в Римі на ІІ Ватиканському соборі. Перше, що робить Йосип Сліпий, — засновує Український католицький університет. Він будує собор Святої Софії в Римі і починає формувати духовну бібліотеку, друкує книги».
Те, що сьогодні робить проєкт Нової бібліотеки Софії-Мудрості — це продовження, трансляція тієї духовної бібліотеки, яка теж несе ім’я Софії, зазначив пан Костянтин. Він також наголосив, що очищення пам’яті про трагічні події у Львові є стратегічним питанням. І залежить воно «від зцілення нашого словника та наближення до правди».
***
5 березня Голова ДЕСС виступила з вітальним словом на відкритті виставки, присвяченої 75-й річниці т. зв. Львівського собору, який оголосив про «ліквідацію» Української греко-католицької церкви шляхом її «возз’єднання» з Російською православною церквою: «Це дуже сумні роковини, бо ми знаємо, як були понівечені життя багатьох людей у цьому рішенні і в цьому неправдивому зібранні, яке відбулося в 1946 році у Львові. Але сьогодні в Україні люди різних віросповідань засвідчують правду про те, що відбулося в той рік. Сьогоднішні покоління не винні в тому, що відбулося, але ми відповідальні — за те, щоб згадати, щоб визнати, щоб сказати, що правда має значення».
Від визнання цього факту, зазначила Голова ДЕСС, залежить наше сьогодення та майбутнє.

присвяченої 75-річчю ”Львівського собору”
Конференцію приурочено до 75-х роковин Львівського псевдособору (8-10 березня 1946 року), на якому було проголошено «возз’єднання» греко-католиків Галицької митрополії з РПЦ.
В обговоренні теми взяли участь представники державної влади, церковних структур та науковці.