Змінювати світ треба починати з себе: Арво Пярт про життєві орієнтири

Арво Пярт – один із найзначніших музикантів XX століття. Жива легенда, культовий композитор для кількох поколінь, видатний мислитель та філософ від світу музики. Протягом довгої творчої кар’єри Пярт схилявся до різних музичних течій, ідеологій, але до кінця не поділив жодної з них.

Найближчим композитор був до мінімалізму, але при цьому музика Арво Пярта містить у собі багато духовного, людського. Тому її називають сакральним мінімалізмом. Музика Арво Пярта – це величний спокій та умиротворення.

Арво Пярт є одним із найвиконаніших сучасних композиторів світового рівня: до 2019 року він займав перше місце у світі. Шлях композитора до міжнародного визнання розпочався в Естонії, і в останні роки Пярт повернувся до свого коріння, щоб розвивати музичну традицію батьківщини.

Мова Арво Пярта, як і його музика, відзначена єдністю мудрості й простоти. Добірка цитат цього видатного митця, яку ми зробили для наших читачів, – яскраве тому підтвердження.

***

Я усвідомив, що моє завдання полягає не в тому, щоби боротися зі світом, не в тому, щоб засуджувати те чи інше, а насамперед у тому, щоб пізнати самого себе, тому що будь-який конфлікт зароджується спочатку в нас самих. Це не означає, що світ мені байдужий, але коли хтось хоче змінити світ або зробити його кращим, то він має починати з себе. У цьому я переконаний абсолютно.

Арво Пярт: бесіди, дослідження, роздуми. — К.: Дух і літера, 2013. — c. 45.

Якщо взяти період дві тисячі років, ми побачимо, що людина мало змінилася, і тому я дотримуюся думки, що священні тексти завжди дуже актуальні. З цієї точки зору немає великої різниці між учора, сьогодні і завтра, бо є істини, які не втрачають своєї сили. Людина відчуває сьогодні так само, як і колись, і має таку ж потребу позбавлятися помилок. Ці тексти існують незалежно від нас, і вони чекають на нас: кожна людина приходить до них свого часу. Ця зустріч відбувається тоді, коли ці тексти сприймаються вже не як література або витвори мистецтва, а як точка відліку або орієнтир.

Там само, с. 83-84.

“Всьому свій час”, – говорив Соломон, і дійсно, “є час сміятися і час плакати”. Наша совість і наш розум утворюють ваги, за допомогою яких ми можемо приймати рішення; нам була дана свобода вирішувати, але ніхто, крім Бога, не може собі дозволити судити, бо тільки Він знає час.

Там само, с. 84.

Саме тоді, коли людина усвідомлює та визнає свою незначність, настає момент внутрішнього звільнення, «воскресіння».

Там само, с. 104.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *