8 цитат про інструменти та етапи примирення: досвід СантЕджидіо

Відома в Україні організація Спільнота св. Егідія, яка допомагає безхатченкам, на світовому рівні бере участь у врегулюванні збройних конфліктів. Досвід Спільноти зібрав Роберто Мороццо делла Рокка у книзі «Творити мир», автором передмови до якої став засновник Спільноти Андреа Ріккарді.

Переклад тексту з італійської — Юрія Ліфансе.

У ході мирних переговорів в Мозамбіку… були вироблені вишукані технічні інструменти, які об’єднали компетенцію в найрізноманітніших галузях із психологією, історичною, юридичною культурою, гнучкістю і незвичайною політичною культурою. […] Ключовими словами стали слова «дружба», «діалог», «гнучкість».

Прості інструменти діалогу не носять характеру поспіху або бажання якомога швидше потиснути один одному руки і все підписати. Це видно на прикладі мирних договорів або документів, складених у миротворчих процесах, в яких Спільнота відігравала певну роль: вони чіткі, складні і зважені.

Вирішальним є встановлення людських відносин з воюючими: розуміння причин і почуттів кожної сторони, побудова довіри, створення менш ворожого клімату — все це важливі етапи серйозного миротворчого процесу.

Досягнення миру здається неможливим, тому що не розглядається можливість співіснування з іншим, не існує причин і гарантій для взаємної довіри. Можливість миру починає проглядатися, коли з’являється людський контакт між сторонами, який призводить до діалогу. І так дозріває нове бачення свого майбутнього і майбутнього країни: розуміння, що світ можливий і противника не варто демонізувати.

Миротворчий процес йде… в сторону договору, компромісу, вибору мирного співіснування. Це вимагає зміни, хоча б частково, в уявленнях про іншу сторону. Адже мир — це завжди рішення жити разом з іншим.

Нелегко перейти від менталітету воїна, мета якого — вразити ворога, до менталітету політика, що приймає можливість мирного співіснування. Непросто перейти від менталітету уряду, який вважає збройну опозицію кримінальною, до прийняття противника в якості політичного співрозмовника. Для еволюції менталітету потрібен час.

Довіра не виникає спонтанно і негайно. Мова йде не про негайне примирення ворогів, але про те, щоб почати діалог між світами, які ненависні один одному, які роками мріяли про смерть супротивника і його знищення. З діалогом послаблюється ненависть, і люди краще пізнають один одного. Одночасно необхідно побудувати переконливу архітектуру спільного майбутнього — тобто політичну картину майбутнього, яка дала б гарантії виживання і свободи.

Ворогуючі сторони часто не бачать можливості миру. Мова йде не тільки про те, щоб виростити довіру між сторонами, а й про те, щоб дати «завоювати» себе баченню миру — загалом дозволити переконати себе, що мир можливий — для країни, для своєї політичної сторони, для своєї родини і для себе самого. Якщо люди починають відчувати перспективу миру, то і ненависть послаблюється. У миру своя переконлива сила — розумна, але також і емоційно спокуслива.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *