Чотири цитати від Ярослава Грицака про мудрість, добро та надію, які дадуть нам силу

Відомий український історик Ярослав Грицак надав для колекції NewLib добірку цитат зі свого есею, який увійшов до збірки Українського ПЕН-клубу за 2019-2020 рік «Що дасть нам силу?».

В есеї «Звідки нам брати сили» Ярослав Грицак міркує над силою інтелектуальної традиції, правди та малих кроків.

Тетяна Терен у передмові до збірки зазначає:
«У цьому хорі сильних голосів не могла не прозвучати — як нагадування, як приклад дієвої щоденної практики — думка Ярослава Грицака про силу наших щоденних зусиль і малих порцій добра, здатних, мов вірус, підточувати вороже тіло. «Я називаю це філософією цинічного оптимізму, — пише Грицак. — Її головний постулат: кінець світу неминучий — але ми маємо робити все, щоб він стався ще не за нашого життя».

Головний заклик есею — робити те, що зробити неможливо. «Бо який сенс братися за речі, які можна зробити?»

Заняття історією має свої переваги. Воно дозволяє тобі побачити свою життєву ситуацію у порівнянні.

Яке б століття ми не вибрали, бачимо одну й ту саму історію: безсилля людей перед по­ діями та обставинами, їхній неймовірний та­лант ніколи не змарнувати шансу змарнувати шанс.

Добро майже випадково заповзло у цей світ. Воно крихке і недовговічне. Але саме тому і тим більше за нього варто боротися.

Зло — велике, але добро заразне. Хто переможе, невідомо. Можливо, не ми. Але тому ми тим більше цінуємо свої малі й короткочасні перемоги. І поки ми не дезертируємо з поля бою, виправдовуючи себе браком фізичних чи моральних сил, залишається надія, що не все ще пропало.

Онлайнова презентація збірки есеїв українських інтелектуалів “Що дасть нам силу?” відбудеться 8 квітня о 18:00. Більше про подію дізнавайтеся тут.

Погортати книгу можна тут.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *