Французька історикиня про джерела та агресивну сутність російського націоналізму

Книга Галі Аккерман «Безсмертний полк. Священна війна Путіна» — це крик тривоги; відчуття, що мілітаризація російського суспільства проходить непоміченою на Заході. Книга була написана ще в 2018 році: як виявилося згодом, тривога не була марною, а відчуття — оманливим.

Дослідження французької історикині стало підсумком багатьох років спостереження за тим, на що перетворюється путінська Росія. А першим поштовхом до написання книги була анексія Криму, яка означала радикальний поворот у бік подалі від міжнародного права та цивілізаційного зв’язку з рештою світу.

У чому полягає ментальна різниця між Україною та Росією; до яких наслідків призводить фетишизація Перемоги; яке коріння має ідея «Безсмертного полку»; як формується нова російська ідентичність та про те, що безсоромна брехня є справжнім товарним знаком усієї російської пропаганди — добірка цитат Галі Аккерман.

***

Справжній «злочин» України полягає в тому,що вона не йде в ногу зі своїм російським «старшим братом». Якщо Росія здійснює повернення до советизму, Україна від нього відвертається, засуджує водночас і нацизм, і комунізм та переймає західні цінності. Росія душить свободи й переслідує опозиціонерів; українське громадянське суспільство дуже розгалужене й могутнє, ЗМІ там вільні.

с. 186-187.

Фетишизація Перемоги сімдесятирічної давності дає змогу Росії нині утверджувати свої геополітичні претензії і свою моральну вищість над цілим світом, виправдані кров’ю совєтських жертв.

с. 123.

«Безсмертним полком» росіяни передусім знову заявляють про свою Перемогу над нацистами і повідомляють усьому світові про свою моральну вищість, насамперед над Заходом, потім над рештою світу. Новим світлом тепер уже є не «Свята Русь», і, зрозуміло, не комуністична ідея, а поганська ідея, ідея національної могутності та іманентної непереможності, живлена Великою Перемогою.

с. 129.

На превелику прикрість для Російської православної церкви, що, хоч і покірна владі, проповідує моральні цінності християнства й засуджує совєтське минуле, коли її переслідували і вона відігравала підпорядковану роль, держава рішуче повернулася до виправдання та уславлення цього минулого, затерши або виправдавши його злочини та помилки, скоєні «в інтересах імперії».

с. 203.

Саме отак формується нова російська ідентичність: ідентичність народу, що походить від покоління переможців у Другій світовій війні, народу, який переміг найбільше зло — фашизм і який, отже, вважає, ніби має право грати роль першого плану на міжнародній арені. Народу, готового воювати не тільки для свого захисту, а й для захисту геополітичних інтересів своєї Батьківщини і посилення її впливу у світі.

с. 146.

Безсоромна брехня — справжній товарний знак усієї російської пропаганди за останні роки. Це потік брехні, яку ллють без найменшого стриму.

с. 170.

Очевидним є те, що режим Путіна, спираючись на постійну медійну обробку і на винаходи spin doctors, яких у Росії називають «політтехнологами», спромігся накинути своєму населенню паралельну реальність, життя в «задзеркаллі». В тій паралельній реальності Росію завжди представляють як жертву, яка героїчно б’ється, щоб не податися під наступом ворогів, і черпає свою силу в героїчному минулому Батьківщини.

с. 170-171.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *