Гідність – це певність свого коріння: Євген Сверстюк про народження української iнтелiґенцiї

Чому для становлення українського громадянського суспільства iнтелiґенцiя має важливе значення, а її якість є чи не найголовнішим питанням становлення реальної незалежности України?

Ці питання підіймав у своїй статті «Народження української iнтелiґенцiї» («Психологія і суспільство», № 2, 2015) відомий український інтелектуал Євген Сверстюк. Наприкінці 80-х він ініціював створення Української асоціації незалежної творчої інтелігенції, а згодом заснував премію імені Василя Стуса.

Нижче ми публікуємо кілька думок нашого співвітчизника, шістдесятника і водночас символа сучасної України Євгена Сверстюка про роль iнтелiґенцiї, яка «береже в собі голос вічности».


***

Розкіш життя світиться в утворенні тієї верхньої верстви, яка, всупереч людським чварам і диким інстинктам, береже в собі голос вічности – мудрість традиції, гідність і незалежність думки.

с. 8.

Відомо, що напрям мислення диктується також знаннями людини. Чим глибші й серйозніші її знання про український народ і культуру, тим менше треба її переконувати. Власне, тому нам і не давали знань.

с. 11.

Тільки добрий культурний рівень може працювати на українське відродження. Тільки культура і гідність є тією силою, яка переконує і ставить на своє місце всілякі замінники. Але гідність – це певність свого коріння, добра орієнтація у вартостях нинішнього світу й результат великої самовідданої праці на народній ниві. Коли Україну на шляху незалежности атакують професійні маніпулятори громадською думкою – їм можна протиставити лише нашу вистраждану правду.

Там само.

Якщо назвати прикмети, яких ми особливо чекаємо з появою нового типу українського інтеліґента, вихованого в річищі української традиції, то це справжність і якість. Справжність як непідробленість дорогоцінного каменя. Колись така справжність забезпечувалась добрим релігійним вихованням і оточенням. Здається, і нині відродити цю втрачену людську вагу може тільки глибока віра, яка дає незламний стрижень.

Там само.

Якість виховання, якість культури, якість інтеліґенції – нині чи не головне питання становлення реальної незалежности України, бо тільки високий культурний рівень може забезпечити відродження.

Там само.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *