Якщо людина світла, осяйна – музика теж сяє: ТОП-7 висловів Валентина Сильвестрова

30 вересня 1937 року народився відомий український композитор, народний артист України, лауреат Шевченківської премії Валентин Сильвестров. До ювілею митця бібліотека NewLib зібрала сузір’я самобутніх думок Валентина Васильовича із книги «Валентин Сильвестров. Дочекатися музики. Лекції – бесіди».

Зустріч зі світом музики й думки Валентина Сильвестрова – це справжнє духовне свято не тільки для поціновувачів творчості й особистості композитора, а й для кожного інтелектуала і шанувальника влучного слова, оригінального мислення, іскрометної та багатогранної думки. Валентин Сильвестров належить до плеяди композиторів, які визначили тенденції розвитку світової музики рубежу століть. Але його слово потрапляє до самих глибин людської душі не менш прицільно і влучно, ніж його музика.

Тож, Маестро, – Вам слово!

***

Принциповість, насправді, полягає в тому, що ти маєш залишатися відкритим. Якщо ти відкритий, музика сама тебе поведе.

с. 20.

Звичайно, будь-яка людина, якщо щось робить, виявляє себе у своїй справі. Навіть якщо чоботи шиє. Але тут важливий стрибок – творіння має відокремитися від творця і виникнути як дещо суверенне. Якщо це вдається, виникає відчуття, що не я висловлюю себе, а воно.

с. 25.

Що таке релігія? Це спроба якимсь чином, за допомогою певних прийомів звільнити людину від усього заяложеного, від автоматизму життя, спроба схвилювати людину, щоб вона ожила! І тут не має значення, створює вона щось чи просто споглядає світ.

с. 28.

Є тексти, подібні до маленьких вічних двигунів. Навіть після безкінечної кількості прослуховувань вони не набридають. А навпаки, з кожним разом здаються все кращими й кращими, тому що ти переходиш від одержання інформації до насолоди самим текстом. Адже людина любить його не за те, що в ньому міститься якась інформація, а за те, що вона може в ньому жити – як у такому собі духовному будиночку. І їй це приносить насолоду. А є тексти, які просто несуть певну інформацію. Виконавши своє завдання, вони зникають.

с. 31.

Одна справа, коли ти моделюєш і плекаєш свою індивідуальність, зовсім інша, коли індивідуальність – це те, як ти живеш. Якщо ти живеш як індивідуальність, то все, що ти робиш, буде індивідуальним. Це зовсім інша форма індивідуальності, певніше, особистості.

с. 76.

У культурі якщо щось перемагає, то в цій перемозі просвічує вже й поразка.

с. 77.

Складність музики, я маю на увазі її переускладненість, віднімає у виконавців оцю чудову з’яву співтворчості і перетворює їх на рабів. Тоді як простіша музика, старовинна, до Баха, тримається саме на виконанні. Там важливо, яка людина співає. Якщо людина світла, осяйна – музика теж сяє. А коли людина грає складнішу музику, навіть музику класичну, то там уже не явно, хто вона така, тому що музика затуляє її власними якостями.

с. 83.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *