Книги та думки щодо міжхристиянського діалогу — рекомендують студенти КПБА ПЦУ

Які наративи сприяють пошуку порозуміння та єдності? Свій погляд на ці питання представили студенти Київської православної богословської академії, навівши переліки авторів та текстів, які сприятимуть позитивному та конструктивному діалогу.

1) «Бесіди з патріархом Афінагором», Олів’є Клеман

«Розповідь про зустріч» оповідає про зустріч автора, французького православного богослова Олів’є Клемана з Константинопольським Патріархом Афінагором. У книзі Патріарх закликає до діалогу та зняття взаємних анафем між православними і католиками.

Наближається час, коли у важкій нашій спадщині любов поховає те, що віджило, і звільнить те, що живе, що шукає зближення. Тоді саме розділення виявиться промислительним, тому що воно породило таке квітуче багатство пошуків та знахідок, привело до більш тонкого та більш трепетного усвідомлення тайни.

Джерело: Беседы с патриархом Афинагором /
Оливье Клеман ; пер. с фр. Владимира Зелинского. – Брюссель : Жизнь с Богом, 1993. – 691 с. – С. 369.

2) «Церква Божа у Христі», протопресв. Миколай Афанасьєв

Книга є збіркою статей Миколи Афанасьєва про бачення Церкви та етапи формування його євхаристійної еклезіології.

За своєю природою Євхаристія одна в часі і просторі і не може бути розділена, бо Тіло Христове неподільне. Євхаристія, де б і коли б вона не відбувалася, завжди залишається тією ж самою. Множинність звершуваних Євхаристій не усуває цієї єдності, також як множинність місцевих церков не скасовує єдності Церкви Божої. В еклезіології єдність і множинність не усувають, а доповнюють один одного. Коли ми беремо участь в євхаристійному зібранні, ми єдині з усіма тими, хто в цей час також бере участь в євхаристійному зібранні, і не тільки в зібраннях православної, а й католицької церкви, оскільки завжди і всюди відбувається одна і та ж Євхаристія: Христос «вчора і сьогодні і навіки – Той же ». Ось чому Євхаристія – не просто зв’язок між католицькою і православною церквами, а й виявлення єдності церков!

Джерело: М.Афанасьєв. «Євхаристія – основний зв’язок між католиками і православними» //
Зб. статей «Церква Божа у Христі». — Москва: Вид-во ПСТГУ, 2015. — С. 683–685.

3) «Рим. Погляд зі сторони», Олів’є Клеман

Книга Олів’є Клемана присвячена основній проблемі в діалозі православної і католицької церков — служінню Папи Римського. Клеман докладно розбирає позиції православ’я і католицизму. Книга дає надію на те, що питання екуменізму можна обговорювати відкрито, в дусі християнської любові.

Треба усвідомити справжнє значення кафедри Риму — «першість у благодійності, відповідальності і опіці». Тобто «першість у сповіданні, — говорить св. Амвросій, якого цитує автор у своїй книзі, — а не у славі, у вірі, а не у владі».

4) «У пошуках єдності християн», стаття митр. Івана Зізіуласа

У книзі вміщено виступи провідних богословів на між­ народному форумі: ««Декрет про екуменізм» Другого Ватиканського Собору: сорок років після Собору…». Серед доповідей — стаття Івана Зізіуласа, митрополита Пергама, ««Unitatis redintegratio»: православні роздуми», де він дає свої оцінки діяльності Собору та висловлює свої сподівання щодо подальшої реалізації екуменічних ідей, аналізує ряд проблем, які потребують вирішення майбутніми богословсько-екуменічними зібраннями.

Двозначне розуміння як основ віри, так і того, що таке Церква, не може стати міцною основою до будь-яких спроб відновити християнську єдність. Тому важливо, щоб офіційний богословський діалог католиків і православних про основні положення нашого віровчення, таких як тріадологія, христологія, пневматологія тощо, зосереджувався на еклезіології… Метою екуменізму має бути єдність Церкви, а не просто об’єднання християн.

Джерело: Зізіулас Йоан, митр. Пергамський. «UNITATIS REDINTEGRATIO»: ПРАВОСЛАВНІ РОЗДУМИ //
У пошуках єдності християн. – Пер. з англ. К.: Дух і літера, 2008. – С. 31-47.

5) Соціальна доктрина «За життя світу», за участі о. Іоана Хрисавгіса

За дорученням Святішого Патріарха Варфоломія було створено спеціальну комісію, яка створила документ, у якому сформульовано керівні принципи щодо ролі Православної Церкви у сучасному світі. У січні 2020 року Синод Православної Церкви дав свою позитивну оцінку та офіційно схвалив доктрину. Сам текст поділений на вісім розділів. Шостий розділ цілком присвячено питанню екуменічних взаємин з іншими віросповіданнями та міжрелігійному діалогу.

«Вільний міжрелігійний діалог робить внесок у розвиток взаємної довіри, утверджуючи мир та примирення. Церква змагається за те, щоб зробити відчутнішим на землі “мир з неба”. Єлей віри має слугувати загоєнню давніх виразок, а не розпалюванню нових вогнищ ненависті».

Джерело: За життя світу. VI. Екуменічні взаємини та взаємини з іншими віросповіданнями, §59

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *