Мусульмани назвали сім основних дій вірних на свято Ураза-байрам

Ід аль-Фітр (тюрк. Рамазан-байрам, Ураза-байрам) — одне з двох головних свят ісламського календаря, що знаменує завершення посту в місяць Рамадан. Традиція святкування цього дня сягає часів пророка Мухаммада (мир йому і благословення).

Ід аль-Фітр починається після заходу сонця в ніч першого спостереження молодика. У святковий день, 1 шавваля, заборонено постити: відбувається святкова молитва та організують різні святкові заходи як у колі сім’ї, так і громадські. Це свято закликає мусульман до прощення взаємних образ, до милосердя, єдности й чистоти душ.

Основні дії в це свято:

  1. Вранці, збираючись на святкову молитву, слід зробити ритуальне обмивання, почистити зуби, надіти кращий одяг, використовувати пахощі. Перед виходом слід легко поснідати або за традицією з’їсти непарну кількість фініків. 
  2. Прямуючи в мечеть на святкову молитву, а також в самій мечеті аж до настання молитви бажано вимовляти такбір — прославлення Всевишнього словами «Аллаху акбар, ля іляха илля Аллах, уа лілляхі-ль-хамд» (Аллах великий, немає бога, окрім Аллаха та вся хвала Йому), бо в Корані сказано: «… доводьте ж до кінця дні посту і звеличуйте Аллага за те, що Він вказав для вас прямий шлях»(Коран, 2:185).
  3. Напередодні та в день свята, до святкового намазу, виплатити обов’язкову милостиню (закят аль-фітр). Зібрані кошти йдуть на користь громади (малозабезпеченим, подорожнім, хворим та ін.) У вигляді сухих продуктів харчування або грошового еквіваленту цих продуктів.
  4. Вранці святкового дня до полудня мусульмани здійснюють святкову молитву (ід-намаз). У цій молитві віруючий віддає подяку Всевишньому за можливість безнапасно завершити свій піст і все поклоніння в місяць Рамадан; 
  5. Після святкової молитви імам звертається до присутніх з проповіддю, яку слід усім обов’язково вислухати. Після молитви мусульмани вітають один одного словами: «Ураза-барам хайрли олсун!» або «Ід мубарак!» (благословенного свята); 
  6. Напередодні свята готують традиційні страви, а після святкової молитви накривають святкові столи, запрошують у гості сусідів, родичів і друзів, здійснюють відповідні гостьові візити з подарунками. Ід аль-Фітр відзначається від одного до трьох днів, в залежності від традиції тієї чи іншої місцевості.
  7. У радісній атмосфері для всіх мусульман у день свята діти беруть безпосередню участь у різних заходах з іграми та розвагами, відвідують сусідів, які пригощають їх солодощами. У цей час прийнято також роздавати пожертвування бідним, дарувати подарунки і просити один в одного пробачення.

У мусульманських країнах дні свята є вихідними, також у деяких європейських країнах мусульманські свята — це вихідний день. Нагадаємо, що в травні 2020 Президент України висловив намір зробити два головні мусульманські свята (Ураза-байрам і Курбан-байрам) державними.

У 2021 році свято Ураза-байрам припадає на 13 травня.

Матеріал підготував Ісламський культурний центр Києва.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *