Мирослав Маринович: я прошу Бога, щоби ми і далі залишалися «воїнами світла, воїнами добра»

Нещодавно в рамках проєкту “Антитеза” від Souspilnist Foundation відбулася розмова Івана Ципердюка з видатним українським освітянином і філософом Мирославом Мариновичем.

Бесіда торкалася питань метафізичного протистояння добра і зла у російсько-українській війні. Мирослав Франкович відзначив рятівну роль, яку грає громадянське суспільство в Україні, а також кардинальну відмінність шляхів обох країн.

Пропонуємо нашим читачам три уривки з цього інтерв’ю.

Повний текст інтерв’ю прочитати, а також подивитися і послухати відео розмови можна тут.

***

Я прошу Бога, щоби ми і далі залишалися «воїнами світла, воїнами добра». Якщо це буде – над нами буде благословення Боже, і Давид буде перемагати Голіафа. Але якщо Давидові сподобаються розміри отих “одьожок” російських – все, ми програємо.

Сьогодні ми маємо ту синергію, яка під час війни є дуже важливою. І тому сила громадянського суспільства є рятівною для України: вона робить нас не подібними на Росію, вона дає нам можливість уникнути тих пасток, які має Росія, – але це не означає, що ми не маємо своїх. Наші пастки є, й одна з найбільших пасток була окреслена митрополитом Андреєм Шептицьким. Я дуже люблю цей його вираз – він говорив про моральну гемофілію. Тобто так, як у людини, хворої на гемофілію медичну, від найменшого порізу кров витікає, не може спинитися, – так за Шептицьким у нас, українців, від найменшої суперечки не може зупинитися наша сварка, наша ненависть, ворожнеча, вона тече-тече.

Я пригадую, на одному семінарі колишній атовець сказав мені таку фразу: “Я не міг обійтися без ненависті, коли був на фронті – ненависть була присутня, я це визнаю. Але коли я вийшов звідти, повернувся в нормальне суспільство – я усвідомив, що ненависть небезпечна, і я стараюся її позбутися.” Я готовий був його обняти за ці слова, це – дуже реалістично і гідно сказано. З одного боку, не треба собі уявляти абсолютно нереалістичні, ідеальні ситуації, що людина буде вільна від ненависті – ненависть проникає в нас, але ми зобов’язані її (цю душу) час від часу очищати.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *