Нація – це інтегрована особистість: п’ять думок українського бунтаря і поета

Анатолій Лупиніс належить до тієї частини суспільства, яка безпосередньо причетна до здобуття незалежності Української держави. Він не був топ-політиком, депутатом чи міністром, проте спілкувався на рівних із президентами.

Ось лише декілька фактів із життя Анатолія Лупиноса – поета і бунтаря, в жилах якого текла бурхлива кров справжнього козака:

  • походив із родини репресованих радянською владою: його батьки втекли із табору в Сибіру на українську Донеччину, де в них у 1937 народився син Анатолій. Потім родина перебралася в село Сатанівку на Черкащині, яке й стало найріднішим для поета й борця за волю України
  • 19-річний студент Лупиніс вийшов на демонстрацію в Києві з плакатом у руках «Руки геть від вільної Угорщини!» на знак протесту проти вторгнення радянських танків до Будапешта в 1956 р.; того ж року був арештований КДБ і отримав перші 6 років таборів
  • за участь у страйкомі в Мордовському таборі й виступи проти табірної адміністрації отримав додатковий термін ув’язнення, був і в закритій тюрмі, і в спецтаборі суворого режиму. Після таборів отримав пожиттєву 1-у групу інвалідності
  • стояв біля витоків формування демократичних еліт України: асоціації «Зелений світ», товариства «Меморіал», Української Гельсінської Групи. Та найбільш відомим став завдяки створенню Української Міжпартійної Асамблеї – пізніше Української Національної Асамблеї, зрештою трансформованої у знамениту УНА-УНСО
  • переборюючи недуги, вирушав в усі «гарячі точки» 1990-х: Чечня, Абхазія, Придністров’я. Був переконаний, що інтереси України слід відстоювати за її межами – не допускаючи війну на власну землю

Пропонуємо кілька цитат Анатолія Лупиноса із його книги «Бунт має рацію», де автор формулює свій погляд на націю і на майбутнє українського націоналізму.

***

Існування націй не є випадковим моментом в житті людства, воно з необхідністю витікає з фундаментального принципу свідомості – з принципу відокремлення і виділення цілого з цілого. Нація, ймовірно, тим відрізняється від усіх інших спільнот, що тяжіє до універсальності.

с. 40.

Треба бачити інше, щоб усвідомити себе, як окреме. Нація – це інтегрована особистість. Вона має своє обличчя, свій шлях, свій інтерес.

Там само.

Чим розвиненіша нація, чим вищий рівень національного самоусвідомлення, чим нація потужніша, тим вищі можливості реалізації особи, тим більше свободи і тим вищий добробут.

c. 201.

Немає сумніву, що наступне століття буде століттям націоналізму. Штука полягає в тому, щоб воно стало століттям українського націоналізму.

с. 205.

Ви, погано освічені, ви боязливі, слабкі і бідні, нудота – спосіб вашого буття. Та ось дух нації торкається вашого чола. Ваша душа прагне зриву. Зривайтесь. Буденність для вас вже меркне. Починає бути Бог і Україна.

Там само.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *