П’ять педагогічних порад від Януша Корчака

Центральним текстом книжки Януша Корчака «Право на повагу» є маніфест «Право дитини на повагу». Дитина – мала, слабка, наївна, залежна від батьків і вихователів. Та пропри це вона вже є людиною, а отже має гідність і достойна поваги.

Корчак дає головну пораду дорослим: не намагатися підпорядкувати дітей одному взірцеві, не намагатися здаватися в очах дітей «святими» – адже це від початку програшна гра. Діти, за Корчаком, це «принци почуттів, поети й мислителі». Дорослі ж мають навчитися повазі «до білого, світлого, незаплямованого, святого дитинства» (с. 52).

До уваги батьків і вихователів – добірка цінних порад від знаменитого педагога.

***

Дитина – це іноземець, вона не розуміє мови, не знає напрямку вулиць, не знає законів і звичаїв. Інколи вона сама бажає роздивитися, коли важко – просить про вказівки й поради. Потрібен гід, котрий ввічливо відповість на питання. Майте повагу до дитячого незнання.

с. 42.

Якими жалюгідно вбогими були би знання дитини, якби вона не черпала їх від ровесників, якби не підслухувала, не підкрадала зі слів і розмов старших. Майте повагу до праці пізнання.

с. 43

Майте повагу до власності дитини та її бюджету. Дитина болісно поділяє матеріальні проблеми родини, відчуває злидні, порівнює власну бідність із заможністю приятеля, їй дошкуляють ті прикрі мідяки, на які вона збіднює родину. Вона не хоче бути тягарем.

с. 43.

Майте повагу до години, що минає, до сьогоднішнього дня. На що дитина буде спроможна завтра, якщо ми сьогодні не дозволяємо їй жити свідомим, відповідальним життям? Не топтати, не нав’язувати, не віддавати в неволю завтрашнього дня, не гасити, не поспішати, не підганяти. Майте повагу до кожної миті зокрема, бо вона помре і вже ніколи більше не повториться, і це завжди серйозно; покалічена, вона стікатиме кров’ю, вбита, лякатиме упирем недобрих спогадів.

с. 44.

Втома, нездужання, біль, нежить, надто парко, надто холодно, сонливість, голод, бажання, надмір, брак, погане самопочуття – це не вдавання, не школярські забаганки. Майте повагу до таємниць і вагань тяжкої праці зростання.

с. 44.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *