Про Івана Павла ІІ — в дев’яти цитатах + ВІДЕО

23-27 червня 2021 року Україна відзначила 20-ту річницю паломництва до України Йоана Павла ІІ. Це була єдина паломницька подорож Святішого отця Католицької церкви до України. Учасники онлайнової події, яку провів Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського у Києві, поділилися своїми думками щодо того візиту, його наслідків для історії України й міжрелігійних стосунків та особистими враженнями від безпосереднього спілкування з Папою Римським.

Наводимо дев’ять найяскравіших цитат про Папу Римського Йоана Павла ІІ.

Юрій Чорноморець, професор НПУ імені М.П.Драгоманова

Йоан Павло ІІ привносив дух сміливості роздумів, дух братерської свободи та любові. Його дії та промови були жестами великої свободи. Ми в Україні стали причетними до діяльності цієї видатної людини — до його головного благовістя про гідність особистості, нації, усього людства і необхідність повернення до первинної вільної ідентичності й збереження себе у свободі.

Якби не було спадщини Йоана Павла ІІ, не було його сміливого свідчення, його боротьби за людські права та за гідність, не було б ні нашої теології Майдану, ні богослов’я свободи, ні нашого змагання за людську гідність.

Ми в неоплатному боргу перед Йоаном Павлом ІІ, тому що він показав нам, як треба і можна бути вільними. Він нас надихнув.

Анатолій Бабинський, викладач УКУ

Папу Римського ватро прочитувати через призму енциклік, особливо енцикліки 1991 року, яка вийшла напередодні проголошення Україною Незалежності. Одна з важливий речей, про які він говорить, що комуністичні режими знищили суб’єктність суспільства. Ми бачили паростки цієї суб’єктності, коли українське суспільство намагалося повернути її собі на початку 2000-их, напередодні візиту Папи в Україну. І візит Йоана Павла ІІ колосально підсилив ці наміри. Його ж Літургія у Львові по сьогоднішній день лишається найбільш масовою подією у Східній Європі.

Він легко знаходив контакт із молоддю, а молодь — із ним. Він був як риба у воді. Молодь була в його фокусі постійно. Його слова, які легко доходили, змушували немало молодих людей ставити собі серйозні життєві питання. Це був значинй духовний імпульс молодим людям.

Діяльність Папи мала екуменічний вимір. Під час візиту в Україну Папа говорив про мучеництво православних, про екуменізм мучеників, про Голокост, про татар-мусульман… Він показав, що Католицька церква бажає поглиблення співпраці з православними та представниками інших релігій.

Костянтин Сігов, директор видавництва «Дух і літера», консультант із питань релігії та стратегічного планування ДЕСС

У Папи, безумовно, була харизма актуальної дії справжнього лідера, зокрема, його рішення відвідати Україну. Папа практикував відкритість. Він — не про минуле, а про сучасне. Сьогодні Київ і Україна очікують на візит Патріарха Варфоломія. Відомо, що Папа і Патріарх були друзями. Плекання дружби двох спадкоємців рідних братів-апостолів, Петра і Андрія,  було етосом та практикою, яку поширювали ці два лідери.

У мене було три зустрічі, три трапези в Римі, в апартаментах Папи Йоана Павла ІІ в різні роки — спільна молитва в каплиці, розмови про візит до України, приготування цього візиту, ще з 1995 року. Папа сказав, що він вивчає українську мову, читає Псалтир українською. І ми разом з ним молилися. Візит до Києва був символічною «четвертою трапезою» після тих трьох у Римі. Цей візит був як великий Київський, ще з князівських часів, стіл…

Образ цивілізації дружби Йоана Павла ІІ вливав і впливає на всі церкви і на всіх людей доброї волі. У цьому є позитивний сенс для католиків і православних, для греко-католиків і протестантів, для євреїв і мусульман… Його відвідування Бабиного Яру, Биківні — це біблійна мова — як людина має ставитися до трагедій минулого. Його пророчий дух продовжує і сьогодні полонити багатьох. А стосунки Варфоломія і Папи допомагають свідчити, що концепт дружби не є утопічним, це одна з найреалістичніших ідей і архетипів думки Йоана Павла ІІ.

У зустрічі також взяли участь Петро Балог, ОР, директор Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського у Києві, Роберт Чижевський, директор Польського інституту в Києві та Ян Остапчук, викладач НПУ імені М.П.Драгоманова.

Повне відео можна переглянути тут.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *