Про музику і не тільки: світ думок Валентина Сильвестрова

Наша бібліотека збирає перлини мудрості не лише у знаних філософів, богословів, тих чи інших видатних постатей. Багато мудрості, цікавих думок, несподіваних одкровень можна відшукати у митців. Яскравий приклад як суто митецької, так і людської мудрості — непересічні думки відомого в Україні та світі композитора Валентина Сильвестрова.

Книга «Валентин Сильвестров. Дочекатися музики. Лекції – бесіди» відкриває особливий світ нашого талановитого сучасника, який настільки захопливо розповідає про музику, творчий стан, звичайні людські речі, що книга буде цікавою не лише митцям.

«Кенотичний голос Сильвестрова, що поволі стихає у зіянні пауз, віддає все новому життю слова, якому не збутися без кореня безмовності. Структура нечутного прозирає з його інтонації: обережно, без найменшого тиску свавілля, він артикулює не звуки, а прозору тканину тиші (яка все тримає). І найлюдянішу форму тиші, її екзистенціал – очікування» (К.Сігов, передмова, с.11-12).

До вашої уваги — серпанок думок із цієї книги про музику і не тільки від Валентина Сильвестрова.

***

Із музики зникла наївність – а музика ж – це, насправді, дитяче заняття.

с. 5.

Перебуваючи у творчому стані, ти раптом підводиш голову – і бачиш більше, ніж звичайно! Здавалось би, ти й раніше все мав, але тут в єдину мить бачиш іще більше. Виходить – вигострюється мить у людині. Миттєвість! Нам здається, що все тече безперервно, насправді ж життя пронизане дискретністю. І творчий стан – він теж дискретний. Не поступовий перехід до нього, а стрибок!

с. 29

Музика має народжуватися з мовчання. Тут головне – міра мовчання.

с. 23.

Якщо мить починає проростати, то вона стає поштовхом до буття. Без нього буття наче спить.

с. 283.

Доля – це коли ти, сказавши “А”, говориш “Б”, тобто коли є шлях, і цей шлях уже незворотній.

с. 70.

Раб – це, по-моєму, трагічна доля поета. Якщо він справжній поет, він раб мови, мученик мови. А “знаряддя завжди знайдеться” – то куля, то зашморг, то якась пляшка. Це вже знаряддя його рабства.

с. 190.

Мелодія – це найсталіша річ, найостанніша річ, завдяки якій музика тримає оборону, перш ніж розчинитися в анонімності, у “взагалі”.

с. 276.

Індивідуальність має свій стиль, а особистість вислизає від стилю.

с. 325.

Якщо твій текст вписується в генетичну пам’ять людства або в пам’ять певної культури (адже ти теж представник цієї генетики, добре це чи погано), то може виникнути якесь татуювання у свідомості. Ти його хочеш одмити, а воно невитравне.

с. 261.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *