Протестантизм завжди сучасний: шість думок відомого українського релігієзнавця

Що таке відкритий протестантизм? У чому проявляється та яким чином втілюється ця відкритість? Про це у своїй книзі «Відкритий протестантизм» дає відповідь відомий український богослов і філософ Михайло Черенков.

Розкриваючи поняття «відкритого протестантизму», Михайло Черенков окреслює його основні риси: відкритість до суспільства, до власної історії, до традицій. Залишатися відкритим, на думку автора, значить не зупинятися на досягнутому, не впадати в ностальгію по надуманій «золотій ері» християнства. Книга робить наголос на тому, що перебування у своїй традиції не заважає йти далі, вбирати в себе найкращі риси всіх конфесій, не втрачаючи при цьому своєї ідентичності.

Про сучасність та силу протестантизму, про важливі аспекти Реформації та про християнську основу європейської моделі цивілізації — запропонована добірка цитат.

***

Протестантизм ґрунтується на простому і твердому переконанні, що кожна людина може читати і розуміти Писання, черпаючи саме в ньому свою свободу, гідність і віру, яка спасає. Ця впевненість у доступності Божого одкровення, можливості прямих стосунків людини з Богом, а також у вищому авторитеті Святого Письма перетворювалася на послідовний релятивізм щодо політичних і релігійних порядків світу.

с. 45.

У певному сенсі протестантизм завжди сучасний, і це виокремлює його з-поміж історичних церков. Тут менше гальмівних зв’язків, немає інерційної сили; більше експериментальної свободи, раціоналізму і вільнодумства. Тут «християнство тільки починається», кожного разу наново. У цьому сила протестантизму – знову розпочинати християнство. Але після того, як воно почалося, воно шукає розвитку, а у своєму розвитку шукає своїх коренів.

с. 85.

Християнство – це завжди особиста віра і живі стосунки з Богом. Це не «ходити до церкви», це жити по вірі. … християнство – не лише «віра батьків і дідів», але віра особисто наша і нашого покоління, тобто – це особисте знайомство і безпосередні стосунки з Богом.

с. 107-108.

Реформація повернула вищий авторитет Святому Письму… Дорожити варто не стільки християнською традицією, скільки Божим Словом.

с. 108.

В християнстві і християнському стилі життя важливі особисті переконання. Лише ті принципи і цінності мають зміст, за які не страшно померти.

с. 108.

Ми, українці, дивимося на Європу як стандарт життя, але мало думаємо про християнську основу цієї зразкової цивілізації життя. Без надійного духовного фундаменту благополуччя, безпека, свобода, гідність і справедливість недосяжні. Сучасній Європі потрібно укріпити цей фундамент, а нам ще треба його закласти.

с. 110-111.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *