Система працює доти, доки людина терпить неправду: румунський історик про становлення громадянського суспільства

Книга Владіміра Тисменяну «Поворот у політиці. Східна Європа від Сталіна до Гавела» є спробою пояснити корені й динаміку однієї з найважливіших подій цього століття: крах комуністичних режимів у країнах Східної Європи.

У книзі застосовано порівняльний підхід для оцінки причин падіння комуністичних режимів у країнах Східної Європи (Албанія, Болгарія, Чехословаччина, Східна Німеччина, Угорщина, Польща, Румунія, Югославія), сучасного стану політичного відродження у цьому регіоні та перспектив демократичного розвитку у передбачуваному майбутньому.

На прикладах різноманітного досвіду відновлення громадянського суспільства у східноєвропейських посткомуністичних країнах автор пояснює, яким чином “культ особи” визначає справжню суть політичного режиму, як ідеологія дозволяє людям обманювати своє сумління, якими є передумови відродження громадянського суспільства тощо. Про це і не тільки – актуальна добірка цитат зі згаданої книги.

***

Там, де одна людина символізує колектив, непорочну мудрість, де розбіжності як такі вважаються злочином, де зовсім нема місця опозиційним настроям і де соціальному устрою загрожує крах, – саме поняття громадянської культури приречене.

с. 50.

Ідеологічне прикриття безправного існування є основним підґрунтям посттоталітарної системи.

с. 148.

Ідеологія – це благовидний спосіб мати зв’язок із світом. Вона дає людям ілюзію тотожності, гідності і моралі і в той же час допомагає легше позбавитись їх. Як джерело чогось “надособистого” і об’єктивного, вона дозволяє людям обманювати своє сумління, приховувати їхнє справжнє ставлення, їхній спосіб життя від всього світу і самих себе.

с. 148.

Ідеологія — це те саме, що відвертий терор, духовна їжа, що система дає своїм суб’єктам, аби приспати їхні сумніви та переконати, що їхня поведінка єдино правильна. Зневажаючи життєві цінності, ідеологія може освячувати моральні втрати, або криміналізувати моральний героїзм.

Там само.

Альтернатива всеохоплюючій брехні — це наслідок зовнішніх факторів, вона з’являється тоді, коли людина… відмовляється від того, що вважає гротескною формою самозречення. Людина вирішує, що хоче жити згідно із своїми переконаннями і почуттями. Жити по правді.

с. 151.

Рішення особи розірвати зачароване коло співучасті з існуючим режимом і висловити свою власну правду є передумовою відродження громадянського сусупільства. Кожен, хто стає на цей шлях, сприяє реорганізації незалежного життя суспільства, формуванню його багатогранності. Система, безперечно, намагатиметься опорочити цю людину… Конфлікт між репресивною машиною і окремою особою нерівний, і далеко не всі витримують страждання, пов’язані з такими нерівними умовами.

с. 153.

Якщо досвід відновлення громадянського суспільства у східноєвропейських комуністичних державах навчив нас чомусь, то тільки тому, що жодна поліцейська держава і жодна ідеологічна універсальність не в змозі назавжди знищити потребу людини в автономії і захисті своїх прав.

с. 185.

Моральна інертність населення – найкращий союзник посттоталітарної влади. Система працює доти, доки людина сприймає і терпить неправду, доки пересічний громадянин… продовжує сприймати ідеологічну дурницю, хоча знає, що вся ця риторика не що інше як брехня. Тому проблемою є не просто знайти корінь зла у самій владі, а й зрозуміти, наскільки кожна особа “прив’язана” до владної структури.

с. 150.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *