Тарас Возняк про світ гібридних воєн

14 листопада 2014 року в Українському католицькому університеті (Львів) відбулася конференція «Війна. Травма. Зцілення. Міфи та реальність посттравматичного синдрому», основиним завданням якої була підготовка психологів до зустрічі з невидимими наслідками війни, допомогти знайти ліки для тисяч душ зранених війною.

Минуло майже вісім років і війна вибухнула новою, жахливою реальністю, увійшла в життя кожного українця і українки, для котрих тепер подолання наслідків війни, що триває, — це справа майбутніх десятиріч, якщо не поколінь. Дата закінчення цієї війни й досі залишається відкритою: немов відкрита пекуча рана, для якої ще не придумали ліків…

На відкритті згаданої конференції з доповіддю виступив відомий український культуролог і політолог Тарас Возняк. Його  виступ стосувався тільки першої частини – війни. Багато думок, висловлених знаним політологом, виявилися пророчими.

Ми пропонуємо декілька з них, де мова йде про те, що епоха війн – локальних, світових, інформаційних та гібридних –  на жаль, ще не скінчилася.

***

Більшість з нас живе у світі ілюзій. В ілюзії, що мир, лад і спокій – це норма. На жаль, це не так. Якщо глянути на політичну історію Європи скажімо на триста-чотириста років назад (а ми все ж таки європоцентристи), то мир, лад, спокій і благодушіє – це, швидше, виняток, ніж правило.

Такого розніженого світу, киселю, до якого ми звикли за останні кілька десятків років, людство ніколи не знало. Наші попередники і у фізичному сенсі були витривалішими. Але так само, здається, вони були опірніші і до психічних травм, породжених насильством. Бо жили у жорсткішому світі – світі без регуляцій.

Великі війни розпочинаються з малих. Тому реально Друга світова війна розпочиналася з війни в Ефіопії, Фінляндії. Зараз, після розпаду двополярного (американсько-совєтського) світу, також постійно відбуваються флангові війни – війна в Грузії, війна в секторі Газа, війна в Сирії, а тепер уже і в Україні.

Не маймо ілюзій. Френсіс Фукуяма писав, що історія кривавих допостмодерних війн завершилася – тобто завершилася історія, яку ми завжди подавали як історію війн. На жаль, він помилився.

Джерело

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *