ТОП-10 міркувань на тему «Dignity — гідний ти?» від Успенських читань

У звичайної людини поняття гідності тісно переплетено з достойною зарплатнею, високим рівнем медицини, якісною освітою, життєвим комфортом та функціональним політичним устроєм. А що про людську гідність говорять філософи та богослови? Вони розглядають цю моральну категорію через призму взаємин людини і Бога і кажуть, що без матеріальних благ наше життя буде менш комфортним та не таким зручним. А от без гідності воно просто не матиме сенсу…

Якби людство раптом вирішило відмовитися від гідності, то це неминуче би призвело до виправдання насильства над нашою природою та мало би катастрофічні наслідки для світу в цілому. Недаремно тоталітарні злочини були спрямовані не лише на знищення людей, а й на позбавлення їх гідності, виведення за межі людського існування.

У чому полягає наша гідність? На чому вона ґрунтується тоді, коли в людини не залишилося нічого? Наводимо ТОП-10 думок наших сучасників — філософів та богословів, — які прозвучали на XVI Міжнародній конференції «Довіра. Гідність. Милосердя» — Успенські читання у 2016 році.

***
Для ілюстрації обрано фото фрески «Зішестя в пекло» (монастир Хора, Стамбул, Туреччина, ХІV ст.). Воскреслий Христос спускається у пекло, щоби забрати звідти перших людей — Адама і Єву, гріх яких Він викупив Своєю хресною жертвою.

Андрій Дудченко, священник, Україна

На відміну від гордості, справжня гідність — це прийняття того, що нам даровано. Підстави для гідності — не в мені самому, а в Бозі. А наслідок гідності — смирення, але не самоприниження, тобто визнання та прийняття цього ж дару в інших. Тому гідність, на відміну від гордості, дивиться не згори вниз, а під різними кутами — на рівного собі й угору.

Довіра і гідність у літургійній та пастирській практиці. — с. 76.

Мауро-Джузеппе Лепорі, священник, Швейцарія

Гідність людини полягає в тому, щоб спромогтися пройти шлях до повноти свого серця та свого життя, до повноти всієї родини людської у вічному житті, яке Бог приготував для всіх нас… Гідність людини вся виражена в заклику до Авраама: «Я Бог Всемогутній! Ходи зо Мною і будь бездоганний» (Бут. 17:1).

Милосердя Боже, джерело довіри й дріжджі гідності. — c. 19-20.

Миколай Денисенко, диякон, США

Людство хвалить Бога за Його повагу до гідності кожної людини.

Гідність і спільне благо: відновлення літургійної ідентичності. — с. 63.

Михайло Димид, священник, Україна

Це надзвичайно швидкий стрибок для людини: зрозуміти власну гідність, побачити у ближньому гідну людину і бути вдячним за все це. Із Богом все можливо.
***
Людина, яка певна своєї гідності, стає відкритою та вдячною.

Роль християнського розуміння довіри, гідності та милосердя
під час Революції Гідності 2013–2014 років. — с. 192.

Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, Україна

У світі було немало революцій, що претендували на те, що вони відновили зневажену гідність народу чи особистості. Однак справжня Революція гідності відбулася одного разу й назавжди, коли дві тисячі років тому Бог спас людину, померши на хресті, адже будь-який інший спосіб спасіння применшував би людську свободу.

«Система» і гідність особистості. — с. 251.

Олівє Пейрон, священник, Франція

Загалом будь-яка дія, яку розпочинає людина, будь-які її рішення набувають сенсу лише настільки, наскільки вони шанують гідність людини.

Від Божого милосердя до людської гідності:
заклик, який нині стає для світу необхідністю. — с. 265.

Георгій Коваленко, священник, Україна

… гідність народжується не тільки в тому, що людина відчуває гідність у собі, а ще й в тому, що гідно до неї ставиться інший.

Дефіцит довіри та гідності у церковній огорожі та поза нею. — с. 275.

Оксана Довгополова, філософиня, Україна

Відмова від гідності має неминучим наслідком виправдання насильства над людською природою.
***
Гідність не допомагає зберегти життя. Але зберігати гідність можливо в будь-яких умовах.

Гідність та історичне пам’ятання. — с. 242 та с. 244.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *