ТОП-4 цитат від Ірини Старовойт про нові форми подолання нових випробувань

Добірка гострих цитат зі збірки есеїв «Що дасть нам силу?» від літературознавиці, поетки та перекладачки Ірини Старовойт стане в нагоді тим читачам NewLib, хто відчуває себе розгубленим перед лицем непростих викликів сучасного світу.

Авторка есею «Про золото, срібло, чавун і ефект vertigo» пропонує накреслити нове майбутнє завдя­ки новому досвіду, новій пандемійній реально­сті з її знаками й застережними прапорцями, які не дозволять піти руйнівним шляхом і допоможуть знайти нову норму.

… Нам як суспільству перед лицем великих випробувань бракує рішучості бути вразливими й відваги бути чесними. Йдеться про зріле визнання своїх слабкостей та спроможність дійти до джерел обнови, щоб поповнити ресурси, яких немає чи які виснажуються.

Що дасть нам силу? Есеї українських інтелектуалів на фокус-тему Українського ПЕН 2019/2020. / Упор. Тетяна
Терен. – К.: Дух і Літера, 2020. – с. 21.

Україна вже проминає Гавелову стадію «сили безсилих». На нас дивляться з подивом і пошаною, нас бачать і чують на різних континентах, з нас беруть приклад. Ми є тут і там, ми стали глобальними. Однак глобальних формул покращення, які роздавали ринкові реформатори 1990-х, і однополярного світу більше немає. Нам потрібно винаходити нові. А для цього доведеться стати зрячими, рухати процес розуміння, прирощувати смисл: бачити боягузтво і відвагу, велич і мізерність, правду і кривду у дійсних пропорціях і актуальних подіях.

с. 25.

З чим треба гостро боротися в собі та інших, то це з почуттям безвиході й безпорадності. Коронавірус – це спільна Спарта. Це нова історична ситуація, яка змінює обставини наших життєвих рішень, але не змінює факту, що ми самі їх приймаємо і самі за них відповідаємо. Треба винайти, що в цій екстремальній ситуації ми все-таки вміємо-можемо. І робити щодня свій особистий максимум для приватного порятунку світу. Освоювати щось для себе нове. Визнавати і виправляти помилки. Терпеливо слухати старших про сенс їхнього немарно прожитого життя і про точку збирання сили після того, як колись і в них теж усе рраз – і розсипалося. Адже нам та нашим дітям знову доведеться багато вчитися і переучуватися. І дякувати за кожну засвоєну життєву мудрість.

с. 181-182.

Що буде, якщо кип’ятити сире яйце чи мор­кву? Зовні вони не зміняться. Але м’яке яйце стане твердим, а тверда морква стане м’якою. Так і наша видима м’якість чи крихкість може відкрити невидимі, невідомі навіть нам самим запаси міцності, адаптивності під дією стресу.

с. 182.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *