Університет і екологія: Ярослав Пелікан про важливість екологічної освіти

Американський патролог й історик християнства Ярослав Пелікан у своєму дослідженні «Ідея Університету» робить спробу зрозуміти минуле, сучасне і майбутнє університету, серед нагальних задач якого він вбачає і задачу екологічного виховання.

Його роздуми на тему збереження довкілля, спроби знайти правильні орієнтири і шляхи для університету як школи екологічної освіти ми викладаємо нижче.

***

Чи не щодня суспільство дізнається про якусь нову загрозу довкіллю. Прибічникам приватного капіталістичного підприємництва неприємно визнавати, що хижацька захланність людини та її тенденція до недалекоглядної експлуатації спустошили планету; проте й соціалістичні критики приватного підприємництва та вільного капіталізму також не поспішають замислюватись, які екологічні катастрофи спричинила планова економіка марксистських режимів. Кожен, хто намагається водночас дбати і про довкілля, і про університети, має поставити перед собою питання, чи спроможний університет зустрітися віч-на-віч з кризою, яка є не лише екологічною та технологічною, а й передусім кризою освіти та моралі. Поява в багатьох університетах курсів, програм і відділень, ба навіть шкіл, що носять назву «екологічних студій» є свідченням того, що це питання вже привернуло до себе увагу працівників освіти. Наскільки це справжнє віяння майбутнього й наскільки звичайне «латання дірок», залежить, принаймні почасти, від готовності університетської громади звернутися до глибинних інтелектуальних проблем і моральних імперативів відповідальності за долю землі, й робити це інтенсивно та інтегровано, як це робили попередні покоління, що корилися заповіді «панування» на планеті. Ті «звірі земні», що колись, за часів написання Апокаліпсису, були ворогами, тепер перетворилися на жертв чи співжертв, а «підкоряти», відповідно до наказу з Книги Буття, тепер треба самі ті сили, які принесла у світ людина, почасти й за допомогою університетів, сили, що створюють загрозу для майбутнього Землі – до якого, слід додати, належить і майбутнє університетів.

Ярослав Пелікан. Ідея Університету. – с. 49.­

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *