Вареники, молитва «на вушко», гостьові для жінок: ТОП-5 релігійних традицій українських мусульманок

Як сповідувати іслам і при цьому зберегти українську ідентичність? Добірку релігійних традицій та їхнє тлумачення підготувала Ліга мусульманок України.

Іслам з’явився на території України кількасот років тому. Мусульмани жили не тільки в Криму та на півдні країни. З кінця XIV ст. вони розселилися на теренах Великого князівства Литовського, зокрема на Волині та Галичині. Мусульманські громади будували мечеті, зберігали свої традиції та звичаї. До нашої країни приїжджали торговці-араби, турки, перси — так відбувався процес культурного обміну. В радянські часи були забуті і переписані історичні факти співіснування народів, що сповідували іслам — кримських, литовських татар, — та українців. Зараз історики та сходознавці (найвідомішим із них є Михайло Якубович) відроджують забуту спадщину.

          Сьогодні на території материкової України проживають мусульмани різних національностей: українці, кримські та казанські татари, азербайджанці, араби, турки. Мусульмани Криму — це  переважно кримські татари. Студенти з різних країн світу також є частиною мусульманської громади.

          Мусульмани України, як і мусульмани світу, в своєму житті беруть за основу Коран і Сунну (приклад) пророка Мухаммада та при цьому зберігають свої традиції. Українські жінки-мусульманки дотримуються тих самих релігійних звичаїв, що й мусульманки світу, плекаючи свою українську ідентичність.

 1. Жінка-мусульманка, згідно Корану, повинна прикривати одягом усе тіло, крім обличчя та кистей рук. Однак одяг може бути кольоровим, з вишивкою та прикрасами.
 1. Українські мусульманки виходять заміж за канонами ісламу:
 • знайомство родин;
 • сватання та домовленості;
 • нікях (шлюбний релігійний обряд, який проводить імам).

Після цього молоді стають чоловіком і дружиною. Цю обов’язкову релігійну основу можуть супроводжувати та доповнювати місцеві та родинні звичаї.

 1. Існують два найголовніших мусульманських свята: Ід Аль-фітр (або Ораза-байрам, свято завершення посту) та Ід аль-Адха (або Курбан-байрам, свято жертвопринесення). Мусульманки в Україні готують традиційні страви та солодощі, які не суперечать нормам ісламу:
  • з української кухні: вареники, млинці з різною начинкою;
  • з кримськотатарської: кобете, плов, сарма й солодощі;
  • з арабської: мансаф, маклюбу, святкове печиво мамулі тощо.
 2. Відзначення свят, виконання молитви, походи в гості у жінок відбуваються окремо від чоловіків. У будинках навіть буває дві гостьові кімнати — для гостей-чоловіків і для жінок. Це робиться заради комфорту та дотримання норм етикету спілкування та поведінки між статями: чужі чоловік та жінка не можуть залишатися наодинці, розмова може бути лише діловою, без жартів, сміху та доторків. Коран рекомендує опускати погляд під час спілкування з протилежною статтю.
 1. Релігійні традиції супроводжують і народження дитини та поховання померлих. Коли народжується дитина, їй у праве вушко читають азан (поклик до молитви), а в ліве — ікамат (другий поклик до молитви). В перекладі з арабської: «Аллах великий. Засвідчую, що немає Бога, окрім Аллаха. Засвідчую, що Мухаммед — посланець Аллаха. Поспішайте на молитву. Поспішайте до спасіння. Аллах великий. Нема Бога, окрім Аллаха». В ікаматі після слів «Поспішайте на молитву» додаються слова: «Прийшов час молитви. Прийшов час спасіння».

З нагоди свята батько ріже барана та роздає м’ясо родичам, знайомим та нужденним. Також із м’яса готують страви, якими пригощають людей.

Коли помирає людина, то її миють, загортають у білий саван та ховають у землю, повертаючи обличчям в бік Кааби (Мекки). Жінки не ідуть на кладовище, дженаза (поховання) проводять чоловіки. Кремація заборонена.

Українські мусульмани інтегровані у суспільство: з одного боку дотримуються релігійних приписів, з іншого — зберігають традиції та звичаї свого народу. Іслам спонукає людей любити свою віру, народ та рідну землю, при цьому забороняє вважати себе вищими та кращими за інших на основі національності та кольору шкіри.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *