«Важливою є особа жінки, її здібності та рівна з чоловіком богоподібність»: у NewLib обговорили тему гідності разом з Енцо Б’янкі

3 лютого 2021 року NewLib та Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) в особі її консультанта з питань релігії та стратегічного планування Костянтина Сігова взяли участь у міжнародній екуменічній події, присвяченій гідності жінок. Обговорення теми ставлення до жінок у суспільстві та релігійних громадах проходило під час презентації книги італійського богослова, священика Енцо Б’янкі «Ісус і жінки».

«Сьогодні кожна церква має свій шлях і своє розуміння ролі й місця жінки у спільноті», — зазначив Е. Б’янкі. — «Тому необхідно сформувати для всіх християнських церков єдиний маршрут». Саме ця ідея надихнула автора написати книгу про те, як Христос долав суспільні обмеження щодо жінок та сповідував свободу у ставленні до тогочасних соціальних та релігійних умовностей. Енцо Б’янкі пропонує читачам та сучасним християнам пригадати спосіб, у який Христос звільняє жінок від упереджень, що приписували їм підлегле та принижене становище.

Книгу перекладено різними мовами, «вона мала успіх у світі, була прийнята багатьма. Тож добре, що є український переклад, бо ми всі покликані йти спільним шляхом», — зазначив Енцо Б’янкі.

Енцо Б’янкі

Перекладачка книги українською Галина Теслюк зауважила, що книга стала моментом одкровення й поглиблення знань про те, що Христос умів змінювати шкалу цінностей, підважувати усталені стандарти у ставленні до жінок. У найсуворіших за тодішніми законами, а подекуди й табуйованих ситуаціях за участі жінок Христос змінює фокус і показує, що насправді важливою є особа жінки, її інтелектуальні здібності, рівна з чоловіком богоподібність, а не припис, який визначав би стосунок до неї.

Галина Теслюк

Про те, що автор дивиться на стародавню історію очима Євангелія й відрізняє її від людського погляду апостолів, завважив ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко. «Це великий шлях для нас — побачити Христа віч-на-віч, поза текстом, зустрітися з Христом, відчути дух Євангелія і Дух Божий, Слово Боже. Ця книжка надихає, дає потребу в богонатхненному проходженні крізь текст до живого Христа. Моє гасло: Бог створив нас рівними і різними. Я не тільки за рівність, а й за унікальність. І за баланс чоловічого і жіночого в родині, церкві, за взаємодію і взаємодопомогу в любові».

Георгій Коваленко та Костянтин Сігов. Під час ЗУМ-трансляції

Наукову та духовну двовимірність книги Е. Б’янкі зауважив Андрій Яцишин, магістр богослов’я Івано-Франківської академії Іоана Золотоуста (ІФАІЗ). «Книга допоможе зрозуміти історичний контекст, в якому жив Ісус, поглибити пізнання Нового Заповіту, христології. А також доторкнутися до рабиністичних трактатів. З духовної точки зору вона є корисною і для чоловіків, і для жінок. Бо має багато рекомендацій про гідність та пошану до жінки через призму ставлення Ісуса до жінок в контексті різних ситуацій», — зазначив пан Андрій.

Андрій Чорненко, Галина Теслюк, Андрій Яцишин

Проректор з навчально-методичної роботи ІФАІЗ о. Андрій Чорненко подякував автору за можливість по-новому відкривати сторінки Святого Писання, а перекладачці — за можливість прочитати книгу українською мовою.

Відповідаючи на питання модератора зустрічі Костянтина Сігова щодо сприйняття сучасною Європою євангельського меседжу про гідність жінок, Енцо Б’янкі зазначив, що контекст клерикалізму та певного маскулізму зберігається і нині: «Жінки не займають тої позиції у церкві та суспільстві, на яку вони заслуговують», — підкреслив Е. Б’янкі.

Аудиторія в ІФАІЗ під час презентації книги Енцо Б’янкі

Щодо відмінностей у підходах християнського заходу і сходу у ставленні до жінок, то Енцо Б’янкі нагадав, що наслідком Реформації стала цілковита рівність між чоловіком і жінкою у протестантських спільнотах. Жінки стають єпископами, священиками та дияконісами. Однак ні православні церкви сходу, ні Католицька церква й досі не дозволяють жінкам  виконувати обов’язки священницького служіння.

У підсумку Енцо Б’янкі, відомий своєю просвітницькою та екуменічною діяльністю, засвідчив, що є «щасливим брати участь у презентації цієї книги для українців, близького для мене народу», й запевнив, що й надалі буде підтримувати контакти з Україною та її освітніми закладами.

Погортати книгу можна тут.
Фото — Павла Гедзика та із соцмереж

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *