Жінка в Євангелії: від Лесі України до Анн-Марі Пельтьє

До 150-річного ювілею Лесі Українки побачив світ 14-томник її творів.  Доступ в електронному форматі для перегляду та безкоштовного завантаження на сайті Українського інституту книги — за посиланням.

Передмову до першого тому написала літературна критикиня, літературознавиця Елеонора Соловей. Аналізуючи драми Лесі Українки, авторка зазначає, що вони «не прочитуються поза жіночою, загалом ґендерною проблематикою». Дискусії ж довкола проблематики «допомогли «розконсервувати патріархальні структури мислення» — у висліді поглибилося розуміння не лише самих творів, а й цілої культуротворчої місії Лесі Українки: неоціненної справи модернізації та лібералізації української культури, надання їй ширшого, світового контексту».

У своїй статті дослідниця робить новий акцент на тлумаченні драматургії Лесі Українки. Зокрема, аналізуючи драматичний етюд «Йоганна, жінка Хусова», Елеонора Соловей говорить, що «про цей твір написано небагато, а те, що написане, не завжди, сказати б, адекватне його задумові та втіленню». Літературознавиця звертає увагу  на те, що для Лесі Українки є важливим «коло учениць, послідовниць, помічниць Христа», яке окреслене пунктирно: «лише деякі імена повторюються, лише одне з них назване в усіх чотирьох Євангеліях — ім’я рівноапостольної Марії-Магдалини. Натомість набуває особливої ваги вказівка «та інші з ними»: саме так додатково акцентовано роль цих жінок із їхньою жертовною любов’ю та вірним самовідданим служінням — це вони залишалися з Учителем до самого кінця, коли багато кому забракло твердості й відваги».

Текстологічний аналіз Е.Соловей вказує на подібність проблематики Лесиних драматичних творів із тематикою текстів, які опинилися у фокусі Нової бібліотеки. Це книга Анн-Марі Пельтьє «Християнство та жінки» та український переклад з італійської книги Енцо Б’янкі «Ісус і жінки».

Пропонуємо вашій увазі текст передмови Елеонори Соловей (стор. 11-36). Також заохочуємо читати твори Лесі Українки з нового 14-томника.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *