Без довіри ти не сягнеш далі самого себе: Ларс Свендсен про те, як брак довіри призводить до самотності

Філософія самотності норвезького філософа Ларса Свендсена ґрунтується на переконанні, що самотність створює простір для роздумів щодо нашого зв’язку з іншими людьми та усвідомлення того, наскільки ми їх потребуємо.

Аби увиразнити суть самотності, Свендсен співвідносить її з такими явищами, як довіра, дружба, любов, ідентичність, відповідальність тощо.

Людина народжується з самотності й відходить у неї. Проте саме самотність, як і смерть, роблять життя наповненим смислами. Смерть дає можливість усвідомити цінність кожної миті, а самотність допомагає сприйняти те, наскільки важить довіра, дружба і відповідальність.

Про те, як самотність корелює з довірою і як брак довіри призводить до самотності – актуальна добірка цитат із книги Ларса Свендсена «Філософія самотності».

***

Щодня практично в будь-якій ситуації ти покладаєшся на інших людей – що вони не є терористами-смертниками, що вони переважно говорять правду тощо. Без такої довіри ти просто був би неспроможним діяти. Брак довіри призводить до вчинків, які передбачають її відсутність. Недовіра вимагає набагато більшого, ніж довіра, тому що вимушена настороженість утомлює, подібно як і стеження за тим, що робиш ти і що роблять інші, вишукування знаків, що їхні наміри суперечать їхнім бажанням тощо.

с. 88.

Відсутність довіри призводить до обережності, котра підриває безпосередність, що є важливою частиною прив’язаності до інших… У недовірі людина цілком і повністю залишена на саму себе.

с. 94.

Довірившись комусь, втрачаєш контроль над інформацією. Через намагання прив’язатися ризикуєш бути відкинутим. Тому існує спокуса просто виключити довірливих людей як наївних. Проте це добрий приклад того, що довірливі люди мають точніші судження щодо особистості та намірів інших людей. Їхнім судженням притаманно більше нюансів, такі люди швидше реагують, тож взаємодія з іншими йде гладше.

с. 94.

Зріла довіра завжди пов’язана з усвідомленням ризику і містить припущення недовіри. Вона має межі і є обумовленою. Зріла довіра можлива тільки там, де той, хто виражає довіру, здатний прийняти існування певного ризику або вразливості.

с. 97.

Без довіри ти не сягнеш далі самого себе. Залишаючи всіх інших назовні, ти водночас замикаєшся всередині себе. Замикання в собі – це, з великою ймовірністю, і є самотність.

с. 97.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *