morozova_big-774x464

Дарина Морозова. «Покажи мені людину». Антропологія Антіохійської школи та її спадщина у Київській традиції: монографія.

Книга знайомить читача з антропологією Антіохійського осередку — маловідомим, але потужним виміром візантійської патристики, який справив глибокий і різнобічний вплив на весь християнський світ, зокрема, на Київську богословську школу. 

Автор книги — Дарина Морозова — культурологиня, перекладачка і наукова редакторка видавництва «Дух і літера», експертка ГО «Несторівський центр». Коло наукових зацікавлень: візантистика, арамеїстика, екотеологія, давні церковні співи.

«Покажи мені твою людину, і я покажу тобі мого Бога». Ці слова свт. Феофіла Антіохійського (ІІ ст.) виражають переконання сирійських християн у тісному зв’язку між пізнанням Бога і пізнанням людини, між догоджанням Богові і вірністю людському єству та реалізацією суто людського покликання.

Патристична антропологія цікава не як довершений і бездоганний погляд на людину з Третього Неба, не як божественне чи ангельське визначення нашої природи, — патристична антропологія є перш за все автентичним мисленням людини про людину.

Дарина Морозова. «Покажи мені людину». / Вступ. Продовжити розмову, що обірвалася так раптово — с. 15.

Ось, що каже про книжку відомий український філософ і богослов Олександр Філоненко:

  • Актуальність дослідження пов’язана з тим, що це величезний внесок в українську патрологію. Адже, по-перше, патристична антропологія сама по собі вимагає серйозного розвитку. По-друге, Антіохійська традиція – найбільш маргіналізована ділянка патристики, і хоча б тому її варто досліджувати.
  • Питання про сутність людяності переосмислюється останні 20 років. Це пов’язано і з ревіталізацією тематики людської гідності, і з можливістю оцінити всі наслідки антропологічних катастроф. Тому чудово, що замість шкільних стереотипних розборів антропоцентризму і теоцентризму в сучасній філософії ми маємо справу з тим джерелом антропоцентризму і гуманізму, який знімає багато протиставлення.
  • Для мене особисто це довгоочікуване, видатне дослідження, без всяких перебільшень, яке цінне не тільки як робота з патристичного богослов’я, але і як робота, яка допомагає і сучасній антропології, і філософії культури, і богослов’ю культури і обдаровує нас голосами антіохійської традиції як сучасними голосами.

(З повним текстом Олександра Філоненка про монографію Дарини Морозової “Покажи мені людину” можна ознайомитись тут).

Книга адресована культурологам, богословам, філософам, релігієзнавцям і всім зацікавленим у християнській традиції.

Погортати та придбати книгу можна тут.

NewLib про книгу та автора:

Що говорить про гідність і свободу українська знавчиня візантійської патристики: ТОП-6 думок від Дарини Морозової

Чи існує зв’язок між пізнанням Бога і пізнанням людини? Що спільного між служінням Богові та реалізацією суто людського покликання?.. Ці питання в далеку давнину турбували

Читати далі »

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *