До свободи слід дорости: роздуми дисидента про цінність свободи

Допоки людина живе на світі, вона буде намагатися зрозуміти, що ж таке свобода, і прагнути до неї. Такою жагою до свободи означений життєвий шлях відомого польського громадського діяча і дисидента Адама Міхніка.

Шлях Адама Міхніка — це постійний пошук правди як етичної самоцінності й відданість свободі як найкоштовнішій категорії буття людства. У своїх есеях, що увійшли до книги «У пошуках свободи…», Міхнік застерігає, що вільна держава не обов’язково стає демократичною, а навіть демократична — не завжди є справедливою.

Бібліотека NewLib пропонує нашим читачам ТОП-5 цитат з цієї книги про свободу — плід особистого дисидентського досвіду Адама Міхніка — які, сподіваємось, будуть цікавими усім, для кого поняття свободи не є пустопорожнім звуком.

***

Народ, який не вміє і не хоче боротися за свою свободу, її не заслуговує; він відучується від життя у свободі.

с. 15.

Ми потребуємо свободи. Йдучи до неї, ми несемо в собі зерна неволі. Ніхто не виходить невинним із війни, оголошеної Князеві Темряви. На свободу чигають різні загрози. Одні з нас зазіхають на чужу свободу, інші лякаються тягаря власної. Такою є спадщина довгих років неволі. Цього годі здолати за одну мить. До свободи слід дорости. Свободи слід учитися. Це правда: свобода вписана у наші уми й серця. Тільки як правильно прочитати те, що всередині нас?

с. 79.

Свобода – це те саме, що творення себе самого. Я сам себе ліплю, сам кую свою долю коштом власного життя. Може то бути доля раба, може – вільної людини. Тоді я маю свободу вибору… Людина обирає свідомо, з внутрішньої свободи – тут традиція … є скарбом, духовним запасом, великим спільним благом, яке підтверджується з кожним вибором, кожним шляхетним учинком, кожним автентично по-християнськи прожитим життям.

c. 79.

Ми усвідомлюємо, що досі не досягнуто точки неповернення. Жорстку ринкову логіку економіки нерідко супроводжує холодна жорстокість ринку, бездушна ментальність бізнесу, ригоризм технократів і приниження людської гідності. У такі миті ми нагадуємо і будемо нагадувати й далі, що головною вартістю є для нас свобода…

с. 286.

Демократія не тотожна свободі; демократія – це свобода, вписана у правові рамки. Свобода сама по собі – без обмежень, накладених законом і традицією, – це дорога до анархії та хаосу, де править закон сили.

с. 298-299.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *