новак

Як поставала «імперія зла»? Досвід Центрально-Східної Європи

Перша україномовна книжка польського історика, професора Анджея Новака, одного з найвідоміших, найвпливовіших і найпродуктивніших польських істориків, провідної інтелектуальної постаті сучасного польського консерватизму, містить розмаїті історично-есеїстичні тексти, в яких обговорюється широке коло питань історії Центральної і Східної Європи

Ці питання торкаються важливих історичних моментів і цікавих тем: постання й самопрезентацій Російської імперії та Радянського Союзу, витоки й еволюція польського «прометеїзму», парадокси й протиріччя розвитку американської славістики, а також місце й місія професійного історика в сучасних суспільних дебатах.

У книжці, яку ви тримаєте в руках, немає тексту, присвяченого виключно Україні. В назві однієї зі статей фігурує Київ, але в контексті російської імперської політики його деполонізації. Однак проблематика, що її порушує автор: інтелектуальні витоки польського прометеїзму, реакція більшовиків на поразку Червоної армії у Варшавській битві, пропозиція описати історичний розвиток Східної Європи після Першої світової війни в категоріях деколонізації та історія метафори “імперія зла”, — важлива для кожного дослідника українського минулого. Також у полі уваги автора — польська й російська політична думка модерної доби, національна політика більшовиків, західна совєтологія, польські дискусії про політику пам’яті. Кожна з названих тем безпосередньо стосується України. А розсипані в текстах дрібнички, як-от пропозиція (тоді не реалізована) Леніна вислати “зелених чоловічків” задля вторгнення в Естонію й Латвію, вивішений 1945 року релігійним філософом Миколою Бердяєвим на його паризькому будинку червоний прапор, польський родовід Дмитра Шостаковича й Ігоря Стравінського, — не можуть не привернути увагу читача.

Андрій Портнов. Вступ, с.11.

Ознайомитись зі змістом та придбати книгу можна тут.

NewLib про автора і книгу:

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *