Як вмирають імперії: ТОП-3 цитат від польського історика

Переосмислюючи історію Центральної і Східної Європи автор книги «Як поставала «імперія зла»?..» Анджей Новак на прикладі Росії пояснює процес занепадання і відродження імперії. Деякі його висновки в контексті війни України з Росією, що триває зараз, виглядають приголомшливо далекоглядними і деякою мірою пророчими: як-то передбачення війни – найяскравішого прояву кризи та ознаки кінця імперії.

Про протистояння між імперією і цивілізованим світом, яке досягає свого кульмінаційного моменту, про роль російської інтелігенції у цьому процесі та про те, коли настає структурна криза імперії, що веде до розпаду – наш ТОП-3 цитат із книги Анджея Новака.

***

Патос протистояння Росії — жертви та Заходу — джерела модернізації, яка виявляється насильством, спричинив редукцію того, що було між Росією та Заходом. Редукцію, що не залишає морального вибору. Хто з нами — той наш. Той реінтегрується в “природний”, ненасильницький, гармонійний простір російської цивілізації. Хто не з нами — той зрадник, колаборант цивілізаційної (і геополітичної) диверсії чи експансії злого світу, а в ліпшому випадку — сліпий (і дурний) інструмент інтересів чужої цивілізації.

с. 282.

Дивлячись на весь світ, охоплюючи з розмахом його далеке майбутнє, частина сучасної російської інтелігенції, постраждала від глибоко вкоріненої хвороби, не в змозі дивитися під ноги своїх великих політичних та цивілізаційних проєктів — ноги, які топчуть інших. Менших, позбавлених універсального розмаху, не розташованих у “центрі світової кризи”.

с. 283.

Криза імперії настає тоді, коли вона стає завеликою для можливости ефективної організації потоку інформації та ресурсів у своїй централізованій структурі прийняття рішень. Затримки та зростаючі помилки в рішеннях, спричинені перевантаженням центру, підштовхують периферійні еліти до “взяття справ у свої руки”. Імперська структура втрачає свої “спиці”, що ведуть від центру до периферії, тоді як поступово з’являються фрагменти “обода” — тобто незалежні від центру зв’язки між периферіями. Причиною прояву цієї кризи може бути й найчастіше є зовнішній чинник, такий як війна. Імперія у фазі стабілізації має набагато більше шансів пережити такий удар ззовні, ніж імперія, яка перебуває вже у фазі структурної кризи.

с. 217

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *