Європейська безпека та історична пам’ять: п’ять уроків Другої світової війни

Яких змін після Другої світової війни зазнала глобальна система цінностей? Як втрати від цієї війни відчуваються досі? Чому незасуджені злочини минулого стають підґрунтям для нових кривавих конфліктів?.. Ці глобальні питання є лейтмотивом збірки «Друга світова: роздуми через вісім десятиліть».

Про неспокутуваний злочин комунізму, який повертається примарою нового світового конфлікту, ділиться своїми міркуваннями правозахисник, філософ і публіцист Мирослав Маринович. А правозахисник, голова Правління Української Гельсінської спілки з прав людини, Євген Захаров нагадує про необхідність примирення історичних пам’ятей та окреслює головні виклики для українських інтелектуалів.

***

Мирослав Маринович:

Злочин відходить у минуле лише тоді, коли він – засуджений і розкаяний. Нерозкаяний же злочин залишається в суспільному організмі отруйними зернами, які в певний час проростають новими трагедіями.

с. 30-31.

Сьогодні неспокутуваний злочин комунізму повертається примарою нового світового конфлікту. Чи вдасться Європі усвідомити ту істину, що консенсусу в питаннях військової та енергетичної безпеки досягти не вдасться, доки не буде досягнуто нового консенсусу в питанні історичної пам’яті, а відтак і засудження комунізму в усіх його інкарнаціях?

с. 31-32.

Хай із ушануванням жертв Другої світової війни прийде до нас усвідомлення, що тоталітарне будяччя проросло на нашому полі не випадково. В Ялті 1945-го знесилене людство залишило ті зерна, й наше завдання сьогодні – те будяччя виполоти.

с. 32.

Євген Захаров:

Україні необхідне примирення історичних пам’ятей. Навіть більше: без цього неможливе створення єдиної політичної української нації як державно організованого народу. Неможливим без цього є й наш суспільний поступ. Мешканцям різних регіонів України потрібно відмовитися від хибних міфів, зрозуміти одне одного й визнати право кожного шанувати свої святині та своїх героїв. Без цього важко уявити собі майбутнє примирення та порозуміння з людьми не підконтрольних українському урядові територій, коли війна з Росією закінчиться.

с. 38-39.

Лише інтелектуальна чесність, відкидання брехні, максимальна відкритість фактам і максимальна свобода історичних дискусій здатні забезпечити непідробну й достойну пам’ять про Другу світову війну. Бо, як заповідав письменник, гуманіст і борець з обома жахливими диктатурами ХХ століття Лев Копелев, «брехню можна здолати тільки правдою».

с. 39.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *