ХРАМИ

Собор Святої Софії Премудрості Божої, Київ​

Це найдревніший християнський храм, що повністю зберігся на східнослов’янських теренах. Свята Софія Премудрість Божа, якій присвячено собор, – одна з фундаментальних ідеологем східного християнства, що асоціювалася з образом мудро влаштованої Богом суверенної державності. Сторіччями вона сприймається головною святинею Русі-України, осердям вищої мудрості, що гармонізує буття народу, береже й осяює світлом його долю. Софія – справжній меморіал Хрещення Русі, пам’ятка княжого благочестя, багатства і слави, державної мудрості й щедрості.

12 живописних феноменів Софійського собору ХІ ст.

Художні пам’ятки Софії Київської є шедеврами монументального живопису, що увійшли до мистецької скарбниці людства. З дванадцятьма живописними феноменами Софії Київської нам пропонує познайомитися дослідниця Надія

Читати далі »

Київська Кирилівська церква

Кирилівська церква заснована київським князем Всеволодом Ольговичем у 1140–1146 роках (ХІІ ст.).  Обитель є прикладом унікального функціонального поєднання: це сакральний осередок, родовий палацовий храм, фамільна усипальня та монументальна церква-фортеця. Церква названа Кирилівською на честь святителя Кирила Александрійського, який був християнським патроном засновника храму князя Всеволода Ольговича.

На стінах пам’ятки виявлено унікальні фрескові розписи ХІІ ст., які вперше відкрили та скопіювали наприкінці ХІХ ст., усього — 800 кв. м фресок, які становлять унікальну мистецьку скарбницю Русі-України, серед яких є сюжети, що не мають аналогів серед сакральних пам’яток всього візантійсько-балканського кола. У 1929 році споруди, які мали архітектурну та історичну цінність, було оголошено історико-культурним заповідником.

З 1965 року ця пам’ятка увійшла до складу архітектурно-історичного заповідника «Софійський музей», який згодом став Національним заповідником «Софія Київська». З 1995 року Кирилівська церква стала пам’яткою спільного використання — музеєм-церквою.

Шість важливих ознак Кирилівського храму (Київ, ХІІ ст.). Вибір Ірини Марголіної

Відкриваємо сторінки загадкової історії Кирилівського храму на дорогожицьких пагорбах Києва разом з його дослідницею — науковицею Іриною Марголіною. Більше про Кирилівську церкву — у книзі

Читати далі »