Київська традиція в житті Сергія Аверинцева

10 грудня виповнилося б 84 роки відомому філологу-славісту і літературознавцю, почесному професору Києво-Могилянської академії Сергію Аверинцеву. Пропонуємо декілька уривків із розмови Ігоря Померанцева з Костянтином Сіговим про зв’язок Сергія Сергійовича із Україною.

Повний аудіо запис можна прослухати тут.

***

Ще в середині 60-х років, коли Сергій Аверинцев приїжджав до Києва на міжнародний конгрес зі славістики, його вразили мозаїки Софії Київської. Для візантолога це було фізичне відчуття присутності та причетності слов’янського світу до середземноморського світу Софії Київської та Софії Константинопольської. Гадаю, що саме ця перша зустріч із Софією Київською стала підґрунтям і темою його інавгуральної лекції наприкінці 90-х років, коли він став почесним професором Києво-Могилянської академії.

Немає пророка у своїй вітчизні. Можливо, для визнання Аверинцева в рідних палестинах знадобиться більша історична відстань. Певна культурна дистанція та відстороненість дозволила киянам ясніше побачити масштаб Аверинцева та дивовижну красу і силу його позиції. Крім того, Аверинцев продовжує велику Герценівську традицію за нашу і вашу свободу: саме він може бути сприйнятий, насамперед, як особистість напрочуд вільна, і яка дарує свою свободу іншим — своїм співрозмовникам, читачам, слухачам. Він завжди займав позицію вільної людини, і водночас важливим було для нього біблійне поняття вірності. Аверинцев показав, що вірність може бути творчим початком у науці, поезії, філософії.

Я думаю, що для Аверинцева перш за все йшлося про велику традицію, що пов’язує Афіни та Єрусалим, традицію першохристиянських часів. Невипадково він так багато перекладав — з давньоєврейської, грецької, арамейської, латинської та інших мов, — щоб звільнити нас від провінціалізму: не лише топографічного, а й хронологічного. І йому це вдалось.

***

Словник С. Аверинцева “Софія-Логос” можна придбати тут.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *