Людина очима Монтеня: черпаємо мудрість із джерел французької філософської традиції

«Проби» — найпопулярніший твір знаменитого французького письменника і мислителя Відродження Мішеля Монтеня (1533— 1592), що вже за життя автора став широковідомим, а згодом здобув і всесвітньої слави. Він вплинув на розвиток письменства наступних століть і без перебільшення є шедевром французької філософської думки XVI століття.

У своїй книзі, тональність думок якої має характер особистого життєвого досвіду, Монтень розглядає людину як найбільшу цінність. Автор намагається дати відповідь на запитання «Хто я?», розмірковуючи про природу людського духу та сенс життя.

Ось кілька самобутніх думок французького філософа, які залишаються актуальними і для наших сучасників: про надію, страх перед майбутнім і противаги страху.

***

Наша провина, що ми не любимо дивитись на те, що перед нами, а більше любимо дивитися на те, що поза нами, більше думаємо про майбутнє лихо, ніж про минуле.

с. 192.

Страх іноді народжується і з браку обачності, і з браку мужності. Всім небезпекам, на які я наражався, я завжди відкрито дивився в очі, поглядом ясним, винозорим і спокійним; і для боязні треба якоїсь хоробрості… Зважування й оцінка небезпеки – це противага страху.

с. 126.

Просьба мене завойовує, погроза відтручує; доброзичливість в’є з мене вірьовки, страх гартує.

с. 178.

Хто боїться страждань, той страждає вже від страху.

с. 340.

Без надії і прагнення чого варте життя!

с. 107

Не є доброю мірою зважати лише на фланги і рови, коли оцінюєш надійність фортеці.

с. 193.

Коли я дивлюся на людей, які так мляво і недбало приймають власне щастя, я думаю, що такі справді вбивають час. Вони нехтують теперішнім, зневажають те, чим володіють, гонячись за марною надією і примарними образами, які насуває перед очі їм уява.

с. 360.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *