Людина завжди мусить бути метою: чотири думки про філософію діалогу

У своїй книзі «Філософія діалогу» автор, філософ і богослов Ян Клочовський, пише про важливі історичні події, що актуалізували необхідність діалогу: Перша та Друга світові війни, 11 вересня 2001 року… Неймовірні потрясіння ведуть за собою усвідомлення того, що людина не може бути знаряддям для когось іншого, лише метою.

До вашої уваги — ТОП-4 цитат з книги, які розкривають цю думку.

***

Ніколи інша людина не може бути для мене знаряддям, я не можу її використовувати. Людина завжди мусить бути метою. В основі цього етичного постулату лежить усвідомлення, що інша людина має якусь автономію, якою мені не можна зловживати, адже ніхто не дає мені права здійснювати над нею абсолютну владу. Наше буття має бути співбуттям.

с. 15.

Ми жадаємо повного життя з іншими, тобто не в самотності, хоча людина – особа, що існує окремо і якимось чином тішиться власною самобутністю. Проте повне життя можливе для досягнення тільки з іншими.

с. 129.

Життя, яке відбувається в контексті «мати, володіти» означає реалізацію … бажання оволодіння іншим. «Бути» – це відкривання на іншого так, що його буття являється для мене як дар.

с. 135.

Я не можу бути собою тільки перед собою, лише перед іншим. Тільки інший укаже мені, хто я насправді.

с. 134.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *