Книга «Відвага і страх» – це історичні дослідження, перемежовані особистими роздумами та спогадами про перші окупаційні роки і долі львівської інтелігенції.
Про балансування між відвагою і страхом, про складний вибір між життям і смертю, про солідарність під час окупації, про дружбу, що долає страх, поділилася з читачами бібліотеки NewLib авторка книги Оля Гнатюк.
Бабуся і Мама виїхали зі Львова у травні 1946 року… Найважчим багажем, який вони взяли з собою, був страх. Відваги ніхто не зважував.
с. 28
Про неоднозначний вибір стратегії виживання, про зміну ідентичності не пише ніхто. Тим часом йдеться про часи тоталітаризму, коли такий вибір мав вирішальні для життя наслідки: можна було або вижити, або загинути.
с. 248
Шекспірів герой, за класикою жанру, волею долі постав перед украй складним вибором. Його трагедія полягає не лише у виборі між мовчазним стражданням і протиставленням злу, в мужньому підкоренню долі і бунті проти неї. То вибір між життям і смертю.
с. 251
Дружні зв’язки допомогли принаймні частині митців пережити війну. Солідарність і підтримка, яку вони виявляли у найважчі хвилини, всіх не врятувала. Також не вдалося зберегти більшість творів… Щось, однак, залишилось. Щось, що заслуговує на глибоку пошану, – вірність дружбі, яка допомагала побороти страх.
с. 374
Поза всякими сумнівами, була солідарність середовища, солідарність наднаціональна, яка перед лицем загрози спонукала до взаємної допомоги.
с. 218.