bauman-moralna-slipota-big-774x464

Моральна сліпота. Втрата чутливості у плинній сучасності

Філософський діалог добре відомого в Україні польсько-британського філософа й соціолога Зиґмунта Баумана та філософа, критика і політичного коментатора Леонідаса Донскіса видали у серії «Бібліотека спротиву, бібліотека надії». Ідея серії – допомогти людям розуміти історію ХХ ст. та протиставити щось стереотипним уявленням про ключові її події, зокрема про більшовицький переворот та Другу світову війну.

Книга розповідає про втрату чутливості через такі особливості сучасного людського життя, як атомізація, фрагментація, самотність, ізоляція, непевність, незахищеність і ненадійність. Передмова до українського перекладу була написана Донскісом у липні 2014 року за свіжими враженнями від падіння малайзійського лайнер. Донскіс визнає, що «Україна стала лакмусовим папірцем для глобальної моральної (не) чутливості на початку ХХІ століття» і порівнює нинішнє мовчання Європи із тим мовчанням, що супроводжувало злочини Гітлера. «Це не кінець історії, панове, ми знову у ХХ ст.», – впевнений він.

У передмові Леонідас Донскіс зауважує: «Політична історія вчить, що ми можемо подавити в собі здатність співпереживати болю і стражданню інших людей. Водночас спроможні й повернути цю здатність – хоч, ясна річ, ідеться не про те, щоб бути однаково чуйними й співчутливими на всіх життєвих поворотах, для всіх націй і людей. Ми здатні на черствість і нелюдяність, прокидаючись тільки тоді, коли трагедія чи агресивні напади торкаються нас особисто чи наших співвітчизників. Цей механізм відмови-повернення свідчить тільки про те, якими уразливими, крихкими, непередбачуваними й загальноцінними є людська гідність і життя. Маємо засвоїти ці уроки. Уроки України».

.

NewLib про автора і книгу:

Зиґмунт Бауман і Леонідас Донскіс про втрату чутливості в сучасному світі

Книга «Моральна сліпота. Втрата чутливості у плинній сучасності» — це діалог двох філософів, який обертається довкола теми «моральної сліпоти», а саме втрати сучасною людиною моральної

Читати далі »

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *