Мудро про мудрість: чотири філософсько-богословських думки від Ольги Седакової

Про мудрість, як нову раціональність — раціональність, невіддільну від сумління і серця — розмірковує блискуча інтелектуалка, поетка, авторка чисельних статей, перекладачка і філологиня Ольга Седакова.

Ольгу Седакову сміливо можна назвати одним із найцікавіших голосів так званої «іншої Росії»: голосом високорозвинутої культури, толерантності, творчого й розмаїтого простору. Мислителька називає речі своїми іменами, але разом із тим не втрачає з поля зору різні думки та підходи, не вдаючись до крайнощів. Авторка бачить осмисленість людського життя через актуалізацію літературної класики, яка в теперішніх культурних реаліях набула іміджу дещо заяложеної, непотрібної.

Добірку цитат про мудрість від знаної поетки і мислительки з її книги «Найкращий університет. Епоха, особа, традиція» ми пропонуємо нашим читачам нижче.

***

Мудрість, «дух людинолюбний», – це дух, що ініціює спілкування людей, адже в основі спілкування лежить розуміння.

с. 57.

Три богословські чесноти, Віра, Надія, Любов – дочки Мудрості, Софії. Чи зрозуміє статистична сучасна людина, що сподіватися – мудро, вірити – мудро, любити – мудро? Не «добре» всупереч розумові (з цим вона ще може погодитися), а саме «мудро».

с. 60.

Мудрість відкрита й мало не вичерпується цією своєю відкритістю, роззброєністю, готовністю не відповідати насильством на насильство. У цьому розумінні мудрість безумна. Але це безумство і є єдино можливий для неї практичний, розважливий спосіб дії. У противному разі її тонкість, про яку говорить біблійний гімн премудрості, згрубне, її надсвітлова швидкість згасне, її всепроникна хвиля вдариться об речі та смисли як об непереборні перепони й розіб’ється вщент.

с. 136.

Розриви й розколи людського суспільства – й особливо гостро духовного суспільства та зовсім скандально християнського суспільства – одна з найгіркіших кривд і наруг, що їх завдають живій тканині мудрості.

с. 136.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *