Мирослав Попович: маніпулювати можна тільки там, де люди більш-менш байдужі

З розвитком сучасних інформаційних технологій зростає прозорість суспільного життя, швидкість обміну інформацією між елементами світової системи, з’являється додатковий інтегруючий світової фактор. Водночас посилюється і небезпека маніпуляцій людською свідомістю.

Про цю загрозу попереджав знаний український філософ Мирослав Попович. Він цілком усвідомлював, що єдиним дієвим способом захисту від маніпуляцій є усвідомлення цієї небезпеки і самозахист, що базується на формуванні внутрішнього морального стрижня, який дасть змогу вирізняти маніпулятивні дії і ефективно їм опиратися.

Нижче наведено декілька промовистих цитат Мирослава Поповича із його розмови з Яном Чайковським, що була опублікована в тематичному номері Незалежного культурологічного часопису «Ї» (№30, 2003), присвяченого маніпуляціям свідомістю.

***

Там, де люди активно чогось хочуть, ними маніпулювати неможливо. Маніпулювати можна тільки там, де люди більш-менш байдужі. Можна розбудити якісь почуття в людей, нерідко досить низькі, і це є сферою маніпулювання.

с. 15.

Маніпулювання, за своєю природою, є деструктивним. Руйнівним моментом, можна сказати диявольською силою людства. І навіть реклама зубної пасти, коли вона діє на підсвідомість – це диявольська сила. Це не є апеляція до людського в людині, і тому воно не припустиме. Коли маніпулюють масами, то маси можуть відповідати на це колективним трансом, а нічого страшнішого не може бути.

с. 17.

Коли маса свою темряву, свою бідність, свою ницість … перетворює на своє достоїнство – вона стає черню. Ото є страшна річ, яка була культивована комуністичною ідеологією. Під кінець все більше і більше комуністична ідеологія ставала антиінтелектуалістичною, антиінтелігентською. Для неї слово інтелігент, від самого початку, вимовлялося як “гнилий інтелігент”. Це і є свідоме перетворення маси на чернь, щоб вони бачили чесноту в тому, що вона є приречена на існування в багні і на важку фізичну працю.

с. 18.

Маніпулювання може бути тоді, коли всі одинаки, які сидять біля телевізора по суті однакові. Це вирівнювання людей. А коли ми маніпулюємо, то вони всі є у нас як на шахові дошці, стоять як солдатики. Ми можемо розраховувати на їх реакцію. Це, власне, в тому розумінні є маса.

Там само.

Кожна людина є особистістю і кожна людина мусить мато відчуття своєї власної елітарності. Тоді не буде маніпулювання.

с. 19.

Владний вимір людини може бути нормальним тоді, коли є межі, за які не можна переступити. Ці межі не є великою таємницею. Є накази, що виконувати їх — злочин, і є способи, які не можуть бути застосовані в жодній ситуації. От це є власне тою підвалиною на якій ґрунтувалося завжди людське суспільство, це є засади великих релігій. І ми мусимо на цьому базуватися. Якщо це є, тоді вся внутрішня, абсолютно безконечна, хаотична і неупорядкована сфера людського “Я” … може бути упорядковане і не буде загрожувати іншому.

с. 19-20.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *