Пасхальні читання: промовисті свідчення святих

Житія святих – це дороговкази життя, які попереджають про небезпеку в наступних наших діях чи підказують нам про правильність життєвих вчинків. Тому так важливо час від часу звертатися до них, черпаючи джерело сили і натхнення.

Бібліотека NewLib продовжує знайомити читачів з українським виданням Синаксаря (Житія святих), укладеним афонським ієромонахом Макарієм.

У п’ятий том Синаксаря увійшли житія святих, пам’ять яких припадає на травень. Серед відомих святих читач знайде такі імена, як:

  • апостола Закхея, великомученика Георгія Побідоносця
  • апостола і євангеліста Марка
  • преподобного Феодосія Печерського
  • праведного Йова Багатостраждального
  • рівноапостольних Кирила-Константина і Мефодія

Цікавим відкриттям для багатьох стане опис житій маловідомих святих, а саме:

  • ірландського святого, преподобного Брендана Клонфертського, який був званий «мандрівником» через свої чисельні подорожі в пошуках Обітованої Землі (йому приписують перебування між іншим на Азорських островах, в Ісландії, Гренландії, Північній Америці);
  • грузинського святого, преподобного Гавриїла Івіронського, який впевнено простував по хвилях, наче по суходолу;
  • святої преподобної Софії (Хотокуріду), яка більше сорока років вела вкрай суворе подвижницьке життя і своїм виглядом була подібною до євангельських жінок (тут ви знайдете прижиттєву світлину святої).

Український читач неодмінно зацікавиться святими, життя яких так чи інакше було пов’язане з Україною. Це, наприклад:

– преподобна Смарагда Ніжинська, батьки якої походили з козацького роду і виховували своїх семеро дітей у благочесті. Дівчинка була настільки хворобливою, що для неї заздалегідь приготували домовину, що стала єдиним майном, з яким її відправили до училища для дівчат-сиріт при ніжинському Введенському монастирі. В обителі вона поправила здоров’я, стала ревно навчатися, опанувала малюванок і живопис, спів, читання, в’язання, вишивання, малярство. Що далі з нею відбувалося – читайте у 5-му томі Житій святих.

– преподобний Ісая Печерський, який був родом з-під Києва і учнем преп. Феодосія Печерського. Князь Ізяслав Ярославович, почувши про його чесноти, прикликав Ісаю стати ігуменом обителі св. Димитрія Солунського. Про те, чому преподобного називали апостолом Ростовської землі, читач знайде відповідь там же.

– святитель Василій, єпископ Острозький, який був родом із Герцеговини, але був змушений тікати від переслідувань і знайшов притулок в Острозькому монастирі, де він оселився в печері і згодом став одним із найбільш шанованих південними слов’янами святих.

Погортати травневий том можна тут.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *