Що найбільше вдається сучасному українцеві? П’ять думок про волонтерство

Традиція взаємодопомоги, суспільної праці, піклування про ближнього існує споконвіку. Раніше таких людей називали доброчинцями, громадськими діячами, альтруїстами; з кінця ХХ століття – волонтерами.

Одним із найбільш значущих результатів Революції Гідності стало виникнення волонтерського руху – важливої складової громадянського суспільства і головної рушійної сили реформування країни.

Про волонтерський рух в Україні сьогодні з захопленням говорять у багатьох куточках світу, називаючи це явище унікальним. Розквіт волонтерської діяльності у нашій країні припав на час Революції Гідності і початок війни на Донбасі. У надзвичайно складний період саме цей рух об’єднав суспільство, створив дієву структуру громадських організацій, груп людей, готових взяти на себе вирішення найбільш нагальних і болючих проблем держави. Не буде перебільшенням сказати, що саме завдяки волонтерам  у 2014 році країна зберегла свій суверенітет, зупинила російську агресію на сході та відновила боєздатну армію з високим моральним духом.

Про волонтерський рух, його значення для України, про вкоріненість сучасного українського волонтерства у християнській традиції служіння розмірковує наш сучасник: художник-іконописець, поет і прозаїк Олександр Клименко. Пропонуємо добірку його цитат із книги «Ікони на ящиках з-під набоїв».

***

Волонтерство стало прикладом горизонтальної самоорганізації українців, своєрідним тестом на людяність, яскравим проявом низової демократії, вкоріненості демократичної традиції в українському соціумі. Волонтерство також є ознакою зрілості громадянського суспільства, готовності цього суспільства вирішувати складні питання, долати виклики, які ставить перед ним сучасність.

с. 21.

Волонтерство чудово вписується у християнську концепцію самопожертви і допомоги іншому. Волонтер, його жертовність, смиренна готовність жити заради ближнього багатьма сприймаються як своєрідна жива ікона Ісуса Христа. Вкоріненість сучасного українського волонтерства у християнській традиції служіння є очевидною. Водночас саме волонтерство є діяльністю, направленою не на вузько національні або релігійно-конфесійні інтереси, але на загальнолюдські цінності.

с. 21.

Можливо, саме волонтерське служіння є тим, що найбільше вдається сучасному українцеві, тим, чим українці можуть пишатися, унікальним досвідом, яким ми можемо і готові поділитися з усім світом…

с. 21.

Саме волонтерам держава Україна зобов’язана своїм існуванням, і саме волонтерські ініціативи свого часу підмінили собою її неефективні інституції. Здається, саме волонтерство можна вважати тим стрижнем, який утримує українську націю від деградації й розвалу. Нація козаків перетворилася на націю волонтерів і добровольців.

с. 22.

Участь у волонтерських ініціативах перетворює пересічного українця на еліту нації, і, можливо, волонтерське середовище дасть найближчим часом плеяду нових українських політиків, для яких інтереси країни та її населення будуть важливішими за власні інтереси…

с. 22.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *