Що таке дружба? Десять міркувань Пйотра Штомпки

У книзі всесвітньо визнаного польського соціолога Пйотра Штомпки «Соціальний капітал. Теорія міжособистісного простору» йдеться про те, як підштовхнути суспільство до змін, адже вони ніколи не відбуваються самі по собі.

Автор вважає, що розвиток суспільства можливий лише за умови, якщо між людьми встановлюються соціальні взаємини, що виражаються в цінностях. Ці взаємини він називає моральним капіталом суспільства.

Моральний капітал – це свобода, довіра, вірність, відданість, солідарність, повага і справедливість. Одними з найважливіших відносин у міжособистісному просторі, що формують моральний капітал, соціолог вважає дружбу.

Про дружбу з точки зору соціології ­– наша добірка цитат від Пйотра Штомпки.

***

Дружба, як і кохання, — це найнасиченіші емоціями соціальні відносини. Зав’язування дружби приносить суттєве збагачення індивідуального міжособистісного простору, її щасливий перебіг дарує повторювану радість під час кожної зустрічі та почуття близькості навіть на відстані, а її занепад або втрата часто переживається драматично, спричиняючи тривалу травму.

с. 226.

Дружба — це особлива в’язанка всіх моральних відносин, і тому вона вимагає від партнерів так багато.

с. 227.

Коли ми довіряємо другові, ми «робимо ставку» на нього, відкриваємося йому, ризикуємо, стаємо залежними від нього, але якраз це змушує його бути надійним. У дружбі найповніше реалізується механізм «провокованої довіри». І ця провокована надійність і взаємна довіра є найбагатограннішими і найвимогливішими. Дружба вимагає від партнера не лише чемного, правдивого, чесного поводження, а й самовідданості, довіри, турботи і навіть захисту інтересів друга перед іншими.

с. 227.

Дружба має сенс, лише якщо вона є взаємною. Це — її відмінна риса. Однобокою може бути закоханість, любов, заздрість, ревнощі, ненависть, але не дружба.

с. 228.

Дружба породжує почуття солідарності. Я переймаюся проблемами мого друга нарівні зі своїми… Коли дружба є щирою, той, хто потребує допомоги та підтримки, не повинен цього домагатися, просити про це. Допомога приходить автоматично, вона не повинна провокуватися.

с. 228-229.

Дружба не обійдеться без взаємної поваги партнерів одне до одного. І так само без жестів або слів вдячності за добрі справи, які друг чинить не другові, а іншим людям… Дружба означає також вільну від заздрості оцінку досягнень, успіхів партнера, радість від його радості. У дружбі те, що друг є за мене в чомусь кращим, стає предметом відкритого схвалення.

с. 229.

Дружба вимагає взаємної справедливості одне до одного, але й до інших. Я сподіваюся, що мій друг складатиме думку про мене і винагороджуватиме мене пропорційно до моїх заслуг, але я також очікую справедливої, предметної критики тоді, коли роблю щось неправильно. Також я вимагаю від мого друга справедливого ставлення до інших людей, його сім’ї, колег, клієнтів та інших друзів.

с. 229.

Дружба … завжди є добровільною, спирається на власні самостійні рішення партнерів, її не можна нав’язати. Вона зароджується спонтанно, а не є за­планованою. Коли ми намагаємося зумисне ініціювати її, це ніколи не вдається.

с. 230.

Тільки повне знан­ня іншої особи з її слабкостями або вадами, уможливлює її безумовне прийняття такою, якою вона є насправді, і це ще одна умова справжньої дружби.

с. 232.

Дружба вимагає рівності, вона є егалітарним зв’язком. Це не означає, що партнери повинні мати точно такий самий соціальний статус, той же рівень багатства, влади, престижу. Так не буває. Проте важливо, щоб різниці у статусі, образно кажучи, бралися в дужки. Бо коли подружитися з кимось, тому що він багатий або впливовий, або впровадить мене до кола знаменитостей — це вже не дружба, а корислива маніпуляція.

с. 233.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *