Світ тримається на праведниках: шість цитат від Мирослава Мариновича

Що робить людину праведною і кого саме ми називаємо праведниками? Чи потрібне праведникам наше визнання? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з поняттям праведності, ми відшукали у збірці Мирослава Мариновича «Як Україні виростити крила: Виступи, статті, доповіді, інтерв’ю (2018–2021 рр.)».

Філософ ділиться своєю тривогою щодо зростання рівня напруги історичного моменту та відзначає важливість засвоєння досвіду Праведників народів світу, які «стояли над безоднею пекла, бо ми до цієї безодні активно наближаємося». Водночас автор зазначає: «в житті людини немає невідворотного фатуму». Отже, завжди є місце для надії, яка дає сили рухатися далі й можливість «вірити в добро, хоч це й виглядає абсурдним».

Підібрані нами цитати взяті з виступу Мирослава Мариновича на Міжнародному форумі «Праведники народів світу» (Дніпро, 10 липня 2019 р.) та його доповіді на конференції «Біблія у сучасному глобалізованому світі» (м. Острог, 26 листопада 2020 р.).

***

Душі праведників уже мають нагороду свою на небі, і наше визнання потрібне не їм – воно потрібне нам. Бо саме нам важливо щоразу окреслювати моральні координати, в яких нам доводиться діяти: визначити отой сяючий «верх», до якого маємо спинатися, і вчасно виявити страхітливий «низ», у який за всяку ціну не повинні провалитися.

с. 86.

Тільки в час сонячного затемнення можна побачити унікальний ефект сонячної корони. Так само тільки в час затемнення духу можна побачити дивовижний ефект духовної корони Праведників народів світу. Тому й заворожує усіх нас оте духовне світіння праведництва – таке приховане й начебто непомітне в умовах насильства і таке яскраве й потужне в очах Бога.

с. 86.

Воістину, Праведники народів світу – це ті, завдяки кому людський рід є виправданим в очах Бога. На їхньому духовному спадкові ми вибудовуємо увесь каркас нашого новітнього морального ладу.

с. 87.

Важливіше вивчати досвід Праведників народів світу, що стояли над безоднею пекла, бо ми до цієї безодні активно наближаємося. В житті людини немає невідворотного фатуму – про це говорять чи не всі релігії світу. Бо інакше не було б сенсу у вільній волі людини. Але щоб зупинити нове затемнення духу, що вже насунулося, треба розчистити небесне джерело цього духу, провести дренаж його русел у душі людини; заліпити собі вуха, щоб не чути звабливих диявольських сирен. Вірити в добро, хоч це й виглядає абсурдним, що ближче ми до часу Сатани.

с. 89.

Можливість преображення закладена в саму природу людського духу. Яблуня не спроможна перетворитися в грушу, лев – у ягня, але лиха і грішна людина може стати праведною! Відберіть цю принципову можливість – і Біблія перетвориться на збірник облудних утопій.

с. 219-220.

Не закони роблять людину праведною, а її воля й сумління. Все, що можуть зробити закони, це підтримувати моральний стан суспільства, тоді як праведною людину робить лише вільний її відгук на заклик Творця.

с. 220.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *