Свобода передбачає простір для формування особистості : ТОП-10 думок норвезького філософа

Для осмислення людської гідності свобода є ключовим поняттям. Вона відкриває неозорий простір можливостей, який визначає форму людського життя. Авторитарне суспільство потребує більше свободи, ніж демократичне. Але цінність свободи набагато вища за інструментальну.

Який саме вид суспільства є найкращим? Ларс Свендсен у своїй дослідницькій роботі «Філософія свободи» стверджує, що це ліберальна демократія, яка пропонує більший плюралізм, ніж будь-який інший соціальний устрій. На думку філософа, вона єдина пропонує те обрамлення, в якому ми можемо найповноцінніше реалізувати себе. Вибирати цінності, які дійсно важливі для тебе ‒ в цьому й полягає свобода, вважає філософ.

Про різницю між ліберальною країною і країною демократичною, про свободу слова, толерантність та інші цінності демократичного суспільства в контексті свободи – запропонована нижче добірка цитат.

***

Ліберальна країна не обов’язково демократична, а демократична – не обов’язково ліберальна. Держава, в якій демократична більшість не бере до уваги інтереси меншості, не надає їм права на свободу самовираження й свободу віросповідання та конфісковує їхнє майно, в принципі залишається демократичною, проте аж ніяк не є ліберальною.

с. 126.

Демократія без таких ліберальних прав, як свобода самовираження та свобода друку, буде свободою лише номінально, а ліберальна країна, в якій громадяни не мають права впливати на управління державою шляхом участі у виборах, не є по-справжньому ліберальною.

Там само.

Взаємини між громадою та свободою не однозначні, тому що свобода може бути реалізована тільки всередині громади, але громада також може становити загрозу для тієї самої свободи.

с. 127.

Обмеження свободи є винятками, які повинні бути чітко обґрунтованими саме тому, що вони містять у собі послаблення блага вищого порядку. Водночас зрозуміло, що свобода не є абсолютним благом, тому що можна навести підстави для обмеження свободи, коли в певних ситуаціях інші блага мають більше значення.

с. 132.

Будь-яка декларація прав людини буде неповною без статті, яка захищає право на приватне життя та конфіденційність, з тієї простої причини, що вони є передумовами здійснення людиною доброго й вільного життя. Мати сферу, яка є власною для людини, – не розкіш, а необхідність.

с. 258.

Свобода вимагає більшого, ніж просто того, що ніхто не втручається й не змушує насильно людину діяти по-іншому, ніж вона бажає, – свобода також передбачає простір для формування особистості, в якому виключена дія «м’якої» сили під поглядом наглядача.

с. 259.

Без свободи слова ми не мали б учасницької демократії. Ми завжди можемо створити псевдодемократію, де громадяни мають можливість голосувати, але без можливості вільного формування думки не буде справжньої демократії, тому що не вистачатиме самого процесу, який є суттю демократії.

с. 274.

Оберігання почуттів інших людей не є найважливішим чинником у міжособистісному спілкуванні… Переконання у тому, що інших ранити не слід, може бути суттєвим чинником, і, безсумнівно, було б аморальним ображати чиїсь почуття тільки задля самого завдання образи, але питання аморальності повинні залишатися поза межами законодавства.

Там само.

Толерантність вимагає нашого прийняття права інших жити в інакший спосіб, думати по-іншому і виражати інакші від наших погляди. Ця вимога не обов’язково означає, що ми повинні схвалювати все це, мається на увазі лише те, що ми утримуємося від того, щоб змушувати інших жити, думати і висловлюватися так, як це робимо ми. Навпаки, толерантність цілком сумісна з потужною критикою того, що толерується.

с. 282.

Люди повинні мати право виражати хибні або огидні висловлювання, але у такому разі інші мають повне право стверджувати, що висловлене є хибним або огидним. Коротко кажучи, потрібно одночасно пам’ятати про дві думки: що можна захищати право на висловлення і критикувати те, що було висловлено.

с. 286.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *