Напередодні Різдва Христового, яке 25 грудня святкують християни західного й східного обрядів, зі щорічним посланням звернувся Вселенський Патріарх Варфоломій.
Цьогоріч Патріарх наголосив на наступних важливих моментах:
- кожен віруючий повинен шанобливо відноситись до кожної людини, оскільки «хто зневажає людину, той зневажає Бога, Який прийняв нашу природу»;
- воплочення Христа остаточно відкидає образ Бога як гнобителя, мучителя і ворога людини: віднині «Христос скрізь, завжди і в усьому є оборонцем людини від сили, яка знищує людину, і є захисником її свободи»;
- «вірність церковній традиції – це не замикання в минулому, а оцінка досвіду минулого, оволодіння ним у сьогоденні»;
- наука, оскільки вона служить людям, «є безцінним даром Божим». Тому «ми зобов’язані з вдячністю прийняти її дар».
Патріарх зазначив, що пандемія короновірусу Covid-19 продовжувала вражати людство і цього року. Він закликав тих віруючих, які ще не щеплені, вакцинуватися, і всім дотримуватися запропонованих заходів захисту здоров’я. Також патріарх закликав не спокушатися безвідповідальними голосами тих, хто не маючи фаху, виступають від імені Бога і через брак любові до ближнього наражають його на велику небезпеку.
Пропонуємо увазі читачів найяскравіші висловлювання Патріарха Варфоломія з Різдвяного послання.
***
Втілення Бога разом із одкровенням істини про Бога відкриває і правду про людину, і її кінцеву мету – обожнення благодаттю. Святий Миколай Кавасила проповідує, що Христос «перший і єдиний показав істинну і досконалу людину». Відтоді кожен, хто поклоняється Богові, зобов’язаний шанувати людину. А хто зневажає людину, той зневажає Бога, Який прийняв нашу природу… Воплочений Божественний Промисел остаточно відкидає образ Бога як гнобителя, мучителя і ворога людини. Христос скрізь, завжди і в усьому є оборонцем людини від сили, яка знищує людину, і є захисником її свободи.
У наші дні потрібна пастирська винахідливість; діалог, а не протистояння; участь, а не відсутність; конкретні справи, а не абстрактні теорії; творче сприйняття, а не повне неприйняття. Усе це не впливає на духовність і богослужіння, але показує нерозривну єдність так званих вертикальних і горизонтальних вимірів церковної присутності та свідчення. Вірність церковній традиції – це не замикання в минулому, а оцінка досвіду минулого, оволодіння ним у сьогоденні.
Пандемія короновірусу Covid-19 потрясала людство і в цьому році. Ми прославляємо Боже милосердя, яке надихає вчених у розробці ефективних вакцин та інших препаратів для боротьби з кризою, і закликаємо тих віруючих, які ще не щеплені, зробити це, і всім дотримуватися заходів захисту… Наука, оскільки вона служить людині, є безцінним даром Божим. Ми зобов’язані з вдячністю прийняти її дар.