ТОП-5 цитат про гідність від Бориса Херсонського

28 листопада – день народження українського поета і перекладача Бориса Херсонського. До цієї дати ми підготували добірку цитат на тему гідності з бесіди Костянтина Сігова і Бориса Херсонського*.

***

Мені здається, що сила — це частина гідності. Якщо людина відчуває себе неспроможною щось подолати, чинити опір, то з гідністю в неї є деякі проблеми. Але чи може бути сила без гідності? Так. Є люди, які не мають відчуття гідності, і вони замінюють гідність силою: ви можете мене не поважати, але, будь ласка, жахайтесь мене… Тобто сила може замінити гідність — на жаль.

Чого я найбільше боюся, це того, щоб різноманітність України, різноманітність українців не призвели до того, щоб ми перетворилися на людей, які заважають один одному гідно жити. І ми маємо багато прикладів цього.

Людина, яка відверто кається, не принижує гідність, бо вміння бачити недоліки, вміння визнати свої гріхи — це є теж симптом его-сили. Так, я знаю, що я це зробив, я можу жалкувати і сумувати про те, я можу, сподіваючись на прощення, сказати це на сповіді, і це може бути публічна сповідь. І одна з найкращих сповідей — це сповідь Блаженного Августина, яку психологи вважають однією з найкращих психологічних монографій пізньої античності. Це гарний приклад. Хто скаже, що в Августина не було гідності?

Людина народжується з відчуттям гідності, і робота головного мозку, робота психіки спрямована на підтримку цього відчуття. Психологи, такі як Джеймс, наприклад, називають, це позитивною самооцінкою, самоповагою. І людина інстинктивно вибирає з реальності те, що її не зневажає. Але хвороба або невірне виховання позбавляє людину цієї гідності… Мені здається, що гідність пов’язана з силою, зі свободою і з любов’ю. Можливо, це і є три компоненти гідності.

Ми не можемо гомогенізувати нашу державу, не принижуючи гідності значної частини нашої популяції. Коли в Конституції написано, що джерелом влади є народ України, то це ми всі, у кого є громадянський паспорт України, хто має право обирати і бути обраним, незалежно від того, чи бажає він стати депутатом чи сахається від цього. Але це народ України, народ політичної України, народ громадянської України. І отой синтез — E Pluribus Unum — можливий лише у громадянському суспільстві.

*Бібліотека NewLib підготувала і записала цикл мінідіалогів про гідність.  Ці діалоги  проводилися із філософами, релігієзанвцями, науковцями різних галузей, богословами, священниками і торкалися різних вимірів поняття «гідність». Записи діалогів можна подивитись на YouTube-каналі Нової бібліотеки Софії-Мудрості. Повний текст бесіди К. Сігова з Б. Херсонським можна почитати тут.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *